Rosja eksportuje paliwa do Arabii Saudyjskiej i tak omija sankcje

Rosja rozpoczyna dostawy oleju napędowego do Arabii Saudyjskiej. Naftowy arabski gigant nie jest jednak krajem docelowym. Według handlowców rosyjski diesel jest prawdopodobnie reeksportowany do innych krajów. Po zmieszaniu z dieslem arabskim. To kolejny przykład omijania sankcji.

Publikacja: 07.03.2023 14:26

Rosja eksportuje paliwa do Arabii Saudyjskiej i tak omija sankcje

Foto: Bloomberg

Według danych Refinitiv, tankowiec Srini załadował 66 tysięcy ton oleju napędowego w porcie Primorsk, teraz jest rozładowywany na terminalu portu Jeddah w Arabii Saudyjskiej. Jeszcze dwa tankowce – Apanemo i Zarya – płyną do portu Ras Tanura.

W całym lutym Rosja wysłała co najmniej 190 tysięcy ton oleju napędowego do portów Arabii Saudyjskiej. To zastanawiające, bo to Arabia jest głównym dostawcą oleju napędowego do innych krajów. Według handlowców, z którymi rozmawiała agencja Reuters, rosyjski diesel, po przetworzeniu, może być reeksportowany do innych krajów.

Czytaj więcej

Cena gazu w Europie pokonała kolejną granicę spadku

Zanim Rosja wysłała wojska na Ukrainę, to Unia Europejska była głównym odbiorcą rosyjskiego oleju napędowego. 5 lutego Bruksela nałożyła embargo na rosyjskie produkty naftowe, a także zatwierdziła pułap cenowy - europejskie firmy nie mogą świadczyć usług transportu i ubezpieczenia produktów naftowych powyżej tego limitu.

Jednak cena maksymalna nie ma zastosowania w przypadku mieszania z produktami ropopochodnymi z innych krajów. The Wall Street Journal odnotował w lutym, że do grudnia 2022 r. import rosyjskiego oleju napędowego przez kraje UE spadł o około 40 proc.

Został on niemal w całości zastąpiony dostawami z… Arabii Saudyjskiej i Indii.

Paliwa
Orlen szykuje kolejną obniżkę cen paliw na lato
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Paliwa
Orlen znów obniży ceny paliw na wakacje. Będą spore rabaty, ale też limity
Paliwa
Rosja straciła unijny rynek diesla. Nowych dostawców nie brakuje
Paliwa
To już koniec rosyjskich rurociągów. Unia kończy z zależnością
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Paliwa
Diesel tanieje, ale psychologicznej bariery nie pokona
Paliwa
Kierowcy płacą coraz mniej za paliwa. Pomogły globalne obniżki cen surowców