Wkrótce Orlen ruszy z budową morskiej farmy wiatrowej

Rada nadzorcza koncernu wydała właśnie zgodę na rozpoczęcie budowy. Ma ruszyć jeszcze w tym roku i zakończyć się w 2026 r. Całe przedsięwzięcie pochłonie około 4,73 mld euro.

Publikacja: 11.08.2023 09:57

Wkrótce Orlen ruszy z budową morskiej farmy wiatrowej

Foto: AdobeStock

Rada nadzorcza Orlenu podjęła uchwałę w sprawie warunkowej decyzji inwestycyjnej dotyczącej uruchomienia budowy morskiej farmy wiatrowej zlokalizowanej w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej na Morzu Bałtyckim, o maksymalnej mocy do 1,2 GW. Projekt będzie realizowany przez firmę Baltic Power, w oparciu o umowę wspólnego przedsięwzięcia (ang. joint venture agreement). Umowa ta zastała zawarta pomiędzy Orlenem, Baltic Power oraz NP Baltic Wind B.V. z siedzibą w Amsterdamie (firma z grupy kapitałowej Northland Power Inc.). Orlen w realizowanym przedsięwzięciu ma 51 proc. udziałów.  

Całkowity budżet projektu szacowany jest na około 4,73 mld euro (około 21,1 mld zł). W tej kwocie wydatki inwestycyjne z ubezpieczeniem to około 4,05 mld euro, a pozostała suma obejmuje koszty finansowania i rezerwę dodatkową. Rozpoczęcie budowy planowane jest jeszcze w tym roku. Z kolei oddanie inwestycji do użytkowania ma nastąpić w 2026 r.

Czytaj więcej

Orlen stworzy giganta na rynku kurierskim. Przy pomocy rządu

Projekt będzie finansowany w formule project finance. Oznacza to, że spłata zobowiązań z tytułu finansowania udzielonego Baltic Power przez banki i inne polskie i zagraniczne instytucje finansowe w formie kredytów i akredytyw, oparta będzie na przyszłych nadwyżkach finansowych generowanych przez nową farmę wiatrową. Wybrano tego typu formułę, gdyż jest ona szczególnie korzystna dla inwestycji wymagających znacznych środków i czasu na osiągnięcie pełnej wydajności, takich jak budowa i eksploatacja morskich farm wiatrowych.

Podjęta przez radę nadzorczą Orlenu decyzja wejdzie ostatecznie w życie po spełnieniu się odpowiednich warunków. Chodzi zwłaszcza o sfinalizowanie procesu pozyskania finansowania projektu i skompletowanie wymaganych pozwoleń budowlanych.

- Efektami transformacji energetycznej są czysta, powszechnie dostępna energia oraz konkurencyjna i nowoczesna gospodarka. Do 2030 r. grupa Orlen dokona skokowego rozwoju odnawialnych źródeł energii, osiągając 9 GW zainstalowanych mocy - twierdzi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes Orlenu. Dodaje, że kluczowym elementem tej zmiany będzie właśnie morska energetyka wiatrowa.

Płocki koncern informuje, że dla projektu Baltic Power ma wszystkie pozwolenia na budowę lądowej części inwestycji oraz pozwolenie na budowę morskiego przyłącza elektroenergetycznego, służącego do wyprowadzenia energii z farmy na ląd. Ma też zabezpieczone umowy na wszystkie kluczowe komponenty farmy, w tym turbiny, morskie i lądowe stacje elektroenergetyczne, kable oraz fundamenty. Jednym z warunków osiągnięcia finalnej decyzji inwestycyjnej pozostaje pozyskanie pozwoleń na budowę dla morskiej części inwestycji.

OZE
Duże zmiany dla prosumentów. Jest projekt noweli ustawy OZE
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
OZE
Tauron buduje 360 MW w wietrze i słońcu
OZE
Bogdanka zmniejszy wydobycie węgla. Wszystko przez duże zapasy surowca w kraju
OZE
Bartosz Fedurek został prezesem PGE Baltica
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
OZE
PSE zredukowały fotowoltaikę szósty raz w marcu. Wieczorami pojawia się problem