Uzbekistan sięga po prąd ze słońca

Francuzi zbudują w Uzbekistanie elektrownię słoneczną za 150 mln euro. Blisko 60 proc. tej kwoty sfinansuje Europa.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR), Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i Proparco (spółka zależna Francuskiej Agencji Rozwoju) zapewniły francuskiemu Total Eren pakiet finansowania w wysokości 87,4 mln euro na budowę elektrowni słonecznej w Samarkandzie.

EBI zapewni 43,7 mln euro, EBOR i Proparco – po 21,8 mln euro. Pakiet finansowania zostanie przekazany firmie projektowej Tutly Solar LLC, która jest w całości własnością Total Eren.

Decyzja organizacji finansowych to pokłosie umowy, którą we wrześniu 2019 roku zawarły Total Eren i Krajowe Sieci Elektroenergetyczne Uzbekistanu SA. Strony uzgodniły budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 100 MW w regionie Samarkandy na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Projekt oszacowano na 150 mln euro. Elektrownia zostanie uruchomiona w październiku tego roku.

Uzbekistan (33 mln ludzi) po rozpadzie ZSRR rządzony był autorytarnie przez klan byłego komunistycznego sekretarza Islama Karimowa (zmarł w 2016 r). Kraj nie znał pojęcia demokracji a PKB na głowę mieszkańca do dziś jest jednym z najniższych (1800 dol. w 2019 r), co dawało 144 miejsce na świecie.

/Bloomberg

W lutym 2019 roku prezydent Uzbekistanu Szawkat Mirzijojew zatwierdził koncepcję rozwoju energetyki kraju na lata 2019-2029. Zakłada ona wykorzystanie siły OZE, przede wszystkim słońca oraz atomu. Elektrownię jądrową zbudują Rosjanie. W dokumencie zapisano, że rozpoczęcie budowy elektrowni jądrowej planowane jest na 2022 r dzięki pożyczce od rządu rosyjskiego.

Protesty wzbudza planowana lokalizacja atomówki – w pobliżu jeziora Tuzkan w regionie Jizzakh. Jezioro jest azylem dla wielu gatunków ptaków, a także dostarcza ryby i wody okolicznym wioskom. A z wodą pitną Uzbekistan ma największy kłopot. W czasach sowieckich Uzbekistan dotknęła największa katastrofa ekologiczna – wysychanie i zatrucie Morza Aralskiego. Błędne melioracje i nadmierne stosowanie chemii na polach bawełny, zamieniły część kraju w pustynie. Dziś każdy zbiornik słodkowodny jest tam na wagę złota.

Mogą Ci się również spodobać

Rewolucja w energetyce: ciepło z małego atomu

Zastosowanie technologii jądrowych może zrewolucjonizować krajowe ciepłownictwo obecnie oparte głównie na węglu. Budowa wysokotemperaturowych ...

PAK straszy upadłością

Zarząd ZE PAK przesłał do mediów oświadczenie, w którym komentuję uwarunkowania zewnętrzne, które wpłynęły ...

Polska chce rozmawiać z Czechami o kopalni Turów

Polska podejmie rozmowy ze stroną czeską w sprawie kopalni Turów, ale też przedstawi TSUE ...

Nikt nie chce zanieczyszczonej ropy z Rosji

Polska, Czechy i Niemcy wstrzymały odbiór surowca przesyłanego rurociągiem Przyjaźń. PERN, firma zarządzająca polskim ...

Ukraina zużywa mniej gazu i prądu

Okazało się, że można zużywać mniej i normalnie funkcjonować. Ukraina zmniejszyła popyt na gaz ...

Mieszkańcy mogą zobaczyć, że smog otacza nie tylko sąsiadów

Stawiane w dzielnicach, przychodniach i przedszkolach – dzięki czujnikom powietrza w gminach mieszkańcy preferują ...