Napięty terminarz dla wiatraków Orlenu

Adobe Stock

Na przełomie czerwca i lipca płocki koncern wybierze doradcę technicznego do projektu budowy farm wiatrowych na Bałtyku. Do końca lipca podpisze z nim umowę – wynika z informacji, do których dotarliśmy.

Zainteresowanie przetargiem na przygotowanie koncepcji technicznej było spore. Zgłosiło się 20 firm, wśród nich – jak ustaliła „Rzeczpospolita” – są znane w branży firmy inżynierskie i doradcze, jak: K2 Management, ILF Consulting Engineers Polska, EY i SMDI. Przedstawiciele Orlenu nie ujawniają nazw zainteresowanych kontraktem na doradcę. Pytani o termin jego wyboru odpowiadają tylko, że właśnie finalizują wybór wykonawcy. – Zakładamy, że w najbliższym czasie będzie on mógł przystąpić do prac – słyszymy w biurze prasowym PKN Orlen.

Płocka rafineria nie ujawnia harmonogramu prac nad projektem bałtyckich wiatraków. Podkreśla jednak, że tempo prac wykonawcy koncepcji determinuje termin ważności koncesji. – Pozwolenie na wznoszenie sztucznych wysp (czyli owa koncesja) obowiązuje do połowy 2020 r. z możliwością przedłużenia o kolejne dwa lata – poinformował nas Orlen. Wspomniane dwa dodatkowe lata wydają się kluczowe dla powodzenia realizacji projektu o łącznej mocy 1,2 tys. MW. Czasu jest mało. Z szacunków – opierających się na standardowym harmonogramie dla takich projektów – wynika, że badania środowiskowe (pomiar wietrzności) i geologiczne (dna morskiego) powinny się rozpocząć zimą tego roku. Potrwają 12 miesięcy. Kolejne 6–12 miesięcy będzie potrzeba na przygotowanie raportu oddziaływania na środowisko i uzyskanie na jego podstawie decyzji środowiskowej. Już ten etap może zakończyć się pod koniec 2020 r. Równolegle trzeba będzie rozpocząć i prowadzić działania zmierzające do uzyskania pozwoleń na budowę.

Ten dokument – po planowanej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii – nie będzie co prawda wymagany do startu w aukcji (farmy wiatrowe będą mogły rywalizować o kontrakty rządowe, jeśli będą miały pozwolenie na przyłączenie do sieci i decyzję środowiskową). Jednak we wniosku o wydłużenie koncesji należy wykazać, że podjęło się wszelkie niezbędne działania, by projekt zakończyć w terminie jej obowiązywania.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Novatek wykorzystuje syberyjski klimat do skraplania gazu

Gazowy koncern Novatek opatentował pierwszą rosyjską technologię skraplania gazu ziemnego. Wykorzystuje ona warunki atmosferyczne, ...

Prezes LOTOSu odwołany

Rada nadzorcza koncernu odwołała z zarządu dotychczasowego jej szefa Marcina Jastrzębskiego. Jednocześnie pełnienie obowiązków ...

Duże inwestycje w ropę i gaz

PGNiG, Lotos i Orlen nadal mają w planach istotne wydatki na poszukiwania i wydobycie. ...

Ropa w USA coraz droższa

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o 1,5 proc. po ...

The road to electrification of transport is like reaching a summit

The electromobility revolution in transport is one of the tools for fighting smog, mainly ...

Francuzi pozwali Gazprom

Kolejny klient Rosjan domaga się niższej ceny gazu. Francuski gigant energetyczny Engie pozwał Gazprom ...