Przedsiębiorstwo Ukrgazwydobuwannya odkryło znaczne złoża gazu na polu w obwodzie charkowskim na głębokości ponad 6000 metrów - napisał na portalu społecznościowym Juri Witrenko, prezes zarządu Naftohazu Ukraina, do którego należy spółka poszukiwawcza.

Zgodnie z wynikami testów w odwiercie poszukiwawczym zaprojektowanym według najnowszych technologii sejsmicznych 3D, Ukrgazwydobuwannya uzyskała przepływ gazu przekraczający 120 tysięcy m3 dziennie.

„Według wewnętrznych szacunków, potencjał złoża może być jeszcze większy. Informacje geologiczne i geofizyczne, które zespół naszych specjalistów uzyskuje z wyników ułożenia, wiercenia i testowania odwiertu, wskazują na perspektywy przemysłowego zagospodarowania nowych złóż” – napisał Witrenko, cytowany przez agencję Unian.

Czytaj więcej

Oszczędzajcie prąd. Bruksela przedstawiła plan walki z kryzysem energetycznym

Szef Naftohazu zaznaczył, że ważnym wydarzeniem w rozwoju potencjału surowcowego wschodniego regionu naftowo-gazowego Ukrainy jest uzyskanie przepływu gazu przemysłowego z dużej struktury utworzonej przez zagęszczone skały.

Dodał, że odkryte złoża gazu stanowią istotny wkład w bezpieczeństwo energetyczne kraju przed trudnym sezonem grzewczym.

Agencja Unian przypomina, że 1 września oddano do eksploatacji odwiert w obwodzie lwowskim, który zapewnia produkcję 115 tysięcy m3 gazu dziennie. To wysoki wskaźnik w regionie zachodnim, gdzie większość złóż znajduje się w końcowej fazie zagospodarowania.