– Mamy do czynienia z niezwykłą sytuacją, ponieważ Rosja jest niewiarygodnym dostawcą i manipuluje naszymi rynkami energetycznymi – powiedziała na konferencji prasowej przewodnicząca.

Mimo ograniczenia konsumpcji gazu z Rosji, KE przyznaje, że manipulacja rynkami przekłada się na rynek energii elektrycznej. – Mamy do czynienia z astronomicznymi cenami energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i firm oraz ogromną zmiennością rynku. Dlatego przedstawimy zestaw natychmiastowych środków, które ochronią wrażliwych konsumentów i przedsiębiorstwa – powiedziała.

Czytaj więcej

Smog tej zimy uderzy ze zdwojoną siłą. Rząd zrywa z regulacjami

Komisja Europejska zaplanuje oszczędzanie energii elektrycznej. – Zaproponujemy obowiązkowy cel ograniczenia zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu. Aby to osiągnąć, będziemy ściśle współpracować z państwami członkowskimi. Po drugie, zaproponujemy limit przychodów firm produkujących energię elektryczną po niskich kosztach. Niskoemisyjne źródła energii przynoszą nieoczekiwane przychody, które nie odzwierciedlają ich kosztów produkcji. Teraz nadszedł czas, aby konsumenci skorzystali z niskich kosztów niskoemisyjnych źródeł energii, takich jak odnawialne źródła energii – powiedziała.

Będą także dodatkowe podatki na firmy naftowe i gazowe, które również osiągnęły ogromne zyski. – Dlatego zaproponujemy wkład solidarnościowy firm paliw kopalnych. Ponieważ wszystkie źródła energii muszą pomóc w rozwiązaniu tego kryzysu – powiedziała. – Zaproponujemy pułap cenowy na rosyjski gaz. Musimy obciąć rosyjskie dochody, które Putin wykorzystuje do finansowania tej okrutnej wojny na Ukrainie – powiedziała także przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Czytaj więcej

Piechociński: Zapasy węgla w Polsce spadły o 84 procent w dwa lata

Propozycje Komisji będą dyskutowane na najbliższym szczycie UE, zaplanowanym na piątek 9 września.