„Według stanu na dziś (piątek) gazociągiem Nord Stream dostarcza się maksymalne ilości gazu na północ Niemiec – 167,4 mln m3 na dobę. To o 10 proc. więcej mocy projektowej” – cytuje Witalija Markiełowa wiceprezesa Gazpromu agencja TASS.

Menadżer dodał, że w tym roku Gazprom pobije kolejny rekord eksportu gazu do Europy, a także planuje podwojenie dostaw po rozbudowie o dwie nowe nitki.

„Do 2019 r podwoimy dostawy Nord Stream 1 i Nord Steram do 110 mld m3, co pozwoli zaspokoić ogromny popyt na nasz gaz z Europy” – zapewnił wiceprezes.

W 2016 r Gazprom zwiększył wydobycie gazu do 419,07 mld m3 a eksport do Europey o 12,5 proc. do rekordowych 179,3 mld m3. Do połowy listopada tego roku koncern sprzedał za granicę już 170 mld m3.

Tymczasem Komisja Europejska zapowiedziała dziś, że rozbudowa Nord Stream nie jest projektem priorytetowym dla Brukseli.

– Nord Steram 2 nie wszedł na listę PCI (projekty wspólnego interesu Unii), bowiem nie spełnia kryteriów takich projektów – zapowiedział Miguel Arias Cenete komisarz ds. energetyki i klimatu.