PGNiG oraz PKN Orlen na wspólnej koncesji Jarocin-Grabina wykonają nowy odwiert o nazwie Kotlin-3. Prace przy nim mają potrwać około trzech miesięcy. Planowana głębokość otworu wynosi ponad 3,1 km.

– Dzięki współpracy z doświadczonymi i sprawdzonymi partnerami systematycznie zwiększamy możliwości wydobywcze PGNiG. Efekty prac w Wielkopolsce to kolejny przykład na wzrost potencjału tego regionu Polski w zakresie powiększania krajowych zasobów gazu ziemnego – mówi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Z kolei Janusz Radomski, prezes Orlenu Upstream zauważa, że około 15 km od odwiertu Kotlin-3 znajduje się złoże Karmin, z którego oba koncerny uruchomiły wydobycie w październiku ubiegłego roku. – Dotychczasowe sukcesy w zakresie odkrywania nowych złóż w całym regionie potwierdzają zarówno skuteczność naszych założeń poszukiwawczych, jak i perspektywiczność badanego obszaru. Z otworem Kotlin-3 także wiążemy nadzieje, licząc, że uzyskane przepływy węglowodorów okażą się uzasadniać zagospodarowanie złoża gazu również i w tej lokalizacji – twierdzi Radomski.

Otwór Kotlin-3 zlokalizowany jest w gminie Kotlin w woj. wielkopolskim na terenie koncesji Jarocin-Grabina, w obrębie wspólnego obszaru projektowego Płotki. Obszar ten obejmuje także koncesje: Kórnik-Środa, Pyzdry i Śrem-Jarocin. Na ich terenie znajduje się obecnie 8 złóż, z których prowadzone jest wspólne wydobycie, a jego poziom w III kwartale tego roku wynosił około 2,5 boe na dobę. Operatorem projektu jest PGNiG, posiadający 51 proc. udziałów. Pozostałe udziały należą do grupy PKN Orlen.