Energetyka czeka na rządowe ustalenia w sprawie cen prądu

We wtorek mija wyznaczony firmom energetycznym przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki termin odpowiedzi na wezwanie do wyjaśnień i korekty wniosków taryfowych. Dziś nie należy spodziewać się zatwierdzenia cen energii elektrycznej.

Publikacja: 18.12.2018 11:06

Energetyka czeka na rządowe ustalenia w sprawie cen prądu

Foto: Adobe Stock

 
Część spółek energetycznych odpowiedziała na wezwanie URE już w ubiegłym tygodniu – podtrzymując swoje oczekiwania. Przypomnijmy, że pierwotnie spółki energetyczne wnioskowały średnio o 30-procentowe podwyżki cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Następnie, na wniosek URE, skorygowały swoje oczekiwania i wnioskowały już o około 20 proc. podwyżki.  Potem pojawiło się kolejne wezwanie URE (po informacji ministra energii, że spółki energetyczne wyłożą 1 mld zł na fundusz rekompensat), ale firmy energetyczne – jak wynika z nieoficjalnych informacji – podtrzymały swoje oczekiwania wzrostu cen.
 
Jak dowiedzieliśmy się w URE, dziś nie należy spodziewać się decyzji w sprawie zatwierdzenia cen energii dla gospodarstw domowych, a raczej informacji o dalszych krokach w postępowaniu taryfowym.
 
W spółkach energetycznych słyszymy, że panuje tam duża niepewność i oczekiwanie na propozycje resortu energii w sprawie mechanizmu wsparcia dla odbiorców prądu. Z naszych źródeł wynika, że w rządzie trwa obecnie dyskusja  o obniżeniu różnego rodzaju opłat, które wliczane są do rachunku za energię. Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie podatku akcyzowego, ale też innych dopłat do energii. Ostateczne rozwiązanie ma być znane w tym tygodniu.
Pozostało 100% artykułu
Energianews
Achillesowa pięta systemu dostaw ropy w ogniu. Czy szykuje się kolejny konflikt?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Energianews
Saudyjczycy chcą po cichu podkręcać na świecie popyt na ropę i paliwa kopalne
Energianews
Niemożliwe staje się faktem. Hiszpanie już w tym roku pobiją energetyczny rekord
Energianews
W energetyce kiełkuje zielona rewolucja. Rynek pracy zmieni się nie do poznania
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Energianews
Paweł Ruszkowski: Nowy gracz w polskiej energetyce