MOL inwestuje w recykling

Publikacja: 02.08.2018 13:21

MOL inwestuje w recykling

Foto: Adobe Stock

 Węgrzy wraz z niemiecką firmą APK chcą zarabiać na odzysku surowców z opakowań z tworzyw sztucznych. To kolejny projekt związany z rozwojem biznesu petrochemicznego.
 
MOL i APK podpisały umowę o strategicznej współpracy. W jej ramach węgierski koncern paliwowy pomoże w ukończeniu budowy zakładu niemieckiej firmy w Merseburgu niedaleko Lipska. Będzie to pierwszy zakład, w którym ma być stosowany innowacyjny proces o nazwie Newcycling, wykorzystujący rozpuszczalniki do odzysku wysokiej jakości surowców z wielowarstwowych opakowań z tworzyw sztucznych. Strony w komunikacie nie podały, ile wydadzą na ten projekt, ani kiedy ruszy nowy zakład. 
– Zgodnie z przyjętą strategią MOL 2030, inwestujemy obecnie w rozwój biznesu petrochemicznego, a także rozszerzenie działalności w innych, zaawansowanych sektorach, przy współpracy z partnerami strategicznymi. Obserwujemy rosnące zapotrzebowanie naszych klientów na surowce z recyklingu, a jednocześnie pozostajemy orędownikami gospodarki obiegu zamkniętego i zrównoważonego rozwoju – mówi cytowany w komunikacie prasowym Ferenc Horvath, wiceprezes wykonawczy ds. segmentu downstream w grupie MOL. Dodaje, że zamierzeniem koncernu jest osiągnięcie pozycji lidera w segmencie recyklingu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a zawarte porozumienie stanowi pierwszy krok w tym kierunku.
Jednym z najważniejszych elementów długoletniej strategii MOL jest rozwój petrochemii. Do 2030 r. Węgrzy chcą zainwestować w ten biznes 4,5 mld USD. Część pieniędzy przeznaczą na projekty dotyczące zwiększenia wykorzystania recyklingu w działalności firmy. Ich zdaniem odzysk plastiku stanowi najbardziej efektywną kosztowo i najbardziej przyjazną środowisku metodę zarządzania odpadami z tworzyw sztucznych. Opakowania z tworzyw stanowią też jeden z najważniejszych segmentów rynku petrochemicznego, który MOL chce rozwijać w ramach obecnej strategii.
Pozostało 100% artykułu
Energianews
Niemożliwe staje się faktem. Hiszpanie już w tym roku pobiją energetyczny rekord
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Energianews
W energetyce kiełkuje zielona rewolucja. Rynek pracy zmieni się nie do poznania
Energianews
Paweł Ruszkowski: Nowy gracz w polskiej energetyce
Energianews
PSG ukończyła strategiczną inwestycje dla Białegostoku
Energianews
Kreml ma kim zastąpić Grupę Wagnera. Mięso armatnie dostarczą firmy energetyczne
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości