Unimot rozważa rozszerzenie oferty produktowej grupy o stacje do ładowania pojazdów elektrycznych. W tym celu zarząd podpisał wstępne porozumienie z największym niezależnym operatorem stacji ładowania pojazdów EV w Chinach, czyli firmą Wanbang Charge Equipment (Star Charge).

– Rozwój projektu elektromobilności w Polsce jest w dużej mierze uwarunkowany infrastrukturą, czyli dostępem do stacji zasilania pojazdów elektrycznych. Mając to na uwadze, jak również realizując plan ekspansji marki Avia na rynku paliwowo-energetycznym, zwróciliśmy się do znanego dostawcy rozwiązań dla pojazdów elektrycznych, czyli firmy Star Charge – informuje cytowany w komunikacie prasowym Maciej Szozda, prezes Unimotu. Dodaje, że na podstawie zawartego porozumienia giełdowa spółka będzie negocjować warunki współpracy w zakresie dystrybucji urządzeń Star Charge w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej. – Nie ukrywam też, że jesteśmy zainteresowani zakupieniem licencji na oprogramowanie do zarządzania siecią Star Charge i aplikacją mobilną dla użytkowników pojazdów elektrycznych – twierdzi Szozda. W ramach zawartego porozumienia Unimot przeanalizuje też możliwość produkowania ładowarek elektrycznych w oparciu o rozwiązania chińskiej firmy oraz uruchomienia wspólnego centrum badawczo-rozwojowego w celu rozwoju tych technologii.

Firma Star Charge to największy w Chinach dostawca punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Dysponuje siecią ponad 4 tys. tego typu urządzeń, z której korzysta ponad 400 tys. klientów. Firma jest też właścicielem platformy informatycznej do zarządzania systemem stacji ładujących i obsługi klienta. Co więcej Star Charge planuje ekspansję na nowe rynki poprzez sprzedaż urządzeń oraz rozwiązań informatycznych dedykowanych dla pojazdów elektrycznych.