Największy kontrakt gazowy

Bloomberg

Shell podpisał kontrakt na dostawę do Chin 1,4 bln m3 gazu wydobytego ze złóż węgla w Australii. To największa taka umowa w branży.

Shell PetroChna po 18 miesiącach negocjacji podpisały 27-letni kontrakt na dostawy 5 bln stóp sześciennych gazu (1,41 bln m3) ze złoża Arrow. Chodzi o gaz uwięziony w węglowych plastrach w stanie Queensland na wschodzie Australii.

Zalegają tam ogromne zasoby surowca, a większościowym właścicielem licencji na wydobycie jest Shell. Koncern wraz z PetroChina Co. w 2010 r kupił niewielką firmę ropy i gazu, która mała zaopatrywać w gaz planowany do zbudowania zakład LNG.

Plany pozostały na papierze, a w 2015 r. Shell oficjalnie z nich zrezygnował w związku z załamaniem rynku ropy i rosnącymi wydatkami na konkurencyjne projekty.

„Powierzchniowe złoże gazu w Queensland nie zawiera ropy i jest drogie w rozpracowaniu, dlatego bez dużego projektu zakładu skraplania gazu, eksploatacja jest nierentowna” – tłumaczył przedstawiciel koncernu cytowany przez agencję Prime.

Gaz z Arrow będzie więc dostarczany do terminalu Queensland Curtis, zbudowanego kosztem 20 mld dol.. To jeden z trzech wielkich zakładów LNG w Australii. Shell stał się jego właścicielem w 2015 r. w momencie przejęcia koncernu BG Group PLC.

Mniejszościowymi udziałowcami terminalu jest chiński CNOOC LTD i japoński Tokyo Gas Co. W tym roku Australia wyprodukuje 58,1 mln ton LNG ze swoich złóż. Uruchomienie nowych zakładów i terminali przetwórczych pozwoli zwiększyć produkcję do 85 mln ton rocznie. To tyle, ile importuje rocznie największy klient rynku LNG – Japonia.

Dotąd największym kontraktem gazowym była umowa Gazpromu z chińskim CNPC podpisana w 2014 r. O ten kontrakt Gazprom zabiegał ponad dekadę. Umowa opiewa na 30 lat i 456 mld dol. i zakłada dostawy 38 mld m3 rosyjskiego gazu rocznie czyli 1,14 bln m3 za cały okres. Długość trasy ze złóż w północnej Jakucji wynosi 3200 km przez niezwykle trudne geologicznie (wieczną zmarzlinę, bagna, wielkie rzeki), bezludne obszary Syberii.

Koszt całkowity (wraz z uruchomieniem wydobycia ze złóż) zakładano w momencie podpisania kontraktu na 50-71 mld dol. Na jaką kwotę opiera kontrakt Shell – strony nie podały.

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom zwiększa tranzyt gazu z powodu lodowego wiatru

Gazprom zwiększył o blisko jedną czwartą tranzyt przez Ukrainę; zachodnie koncerny gwałtownie uzupełniają zapasy ...

Saudi Aramco zarabia dwa razy więcej niż Apple

Po raz pierwszy od 30 lat Arabia Saudyjska ujawniła, ile zarabia na ropie naftowej. ...

Import węgla nakręca porty

Polskie porty z szansami na kolejny rekordowy rok w przeładunkach. Nowe inwestycje mają zwiększyć ...

Senat zaakceptował ustawę zamrażającą rachunki za prąd

Senat w nocy z piątku na sobotę bez poprawek przyjął ustawę wprowadzającą mechanizmy, które ...

KE: nowe przepisy zwiększą bezpieczeństwo energetyczne UE

KE przedstawiła we wtorek pakiet mający poprawić bezpieczeństwo energetyczne UE. Zobowiąże on państwa do ...

Gazprom zmienia taktykę nad Bałtykiem

Rosjanie sprzedali akcje firm handlujących i transportujących gaz na Litwie i w Estonii. Ale ...