Wojsko zawłaszcza ropę w Wenezueli

AFP

Na czele państwowego koncernu naftowego stanął generał z naznaczenia prezydenta. Ma pomóc w walce z korupcją i spadającym wydobyciem.

Generał-major gwardii narodowej Manuel Quewedo został ministrem ropy i prezesem koncernu PDVSA. Ma to związek z ogłoszoną przez prezydenta Nicolasa Maduro kampanią antykorupcyjną, ale też ze spadkiem wydobycia surowca (spadło do poziomu sprzed 30 lat), w kraju mocno uzależnionym od eksportu ropy, podkreśla agencja Reuters.

Wojskowy ma przed sobą nie tylko pozbycie się skorumpowanych menadżerów, których nie wiadomo kim zastąpić, ale też restrukturyzację długu koncernu w warunkach głębokiego kryzysu w kraju oraz ostrych sankcji USA.

Eksperci podkreślają, że wojsko przejmuje najważniejsze branże w kraju, a sektor naftowy jest tam numerem jeden. PDVSA grozi też odpływ specjalistów, co może jeszcze spotęgować zapaść w branży.

Nominację generała poprzedziła fala aresztowań wysokich menadżerów PDVSA i jej spółki-córki w USA – Citgo Petoleum Corp., która ma trzy rafinerie na terenie Stanów Zjednoczonych. 14 listopada do aresztu trafiło 10 dyrektorów PDVSA i wiceminister planowania za fałszowanie danych o wydobyciu.

Wenezuela ma największe zasoby ropy na świecie (300 mld baryłek wobec 269 mln baryłek w Aarbii Saudyjskiej), ale nieudolna i skorumpowana branża ciągnie sektor w dół. W tym roku produkcja spadła do 1,9 mln barylek na dzień wobec 2,27 mln bd w minionym roku (w 2008 było to 3,2 mln bd). W 2016 r zysk netto spadł 10-krotnie do 828 mln dol. A 14 listopada agencja S&P ogłosiła częściową niewypłacalność PDVSA. Koncern daje Wenezueli 96 proc. wpływów budżetowych i tak naprawdę od tej jednej firmy zależą finanse publiczne.

Wenezuela tonie w długach. ma ich już ok. 140 mld dol.. Inflacja jest największa na świecie. W tymr oku ceny poszły w górę średnio o 649 proc. (wg Torino Capital). Jedynym sojusznikiem wspomagającym Maduro pieniędzmi pozostaje Rosja. 15 listopada kraje podpisały umowę o restrukturyzacji wenezuelskiego długu. Kreml zgodził się rozłożyć spłatę 3,15 mld dol. na 10 lat. Rosyjskie inwestycje w Wenezueli, w tym kredyty i przedpłaty za dostawy ropy ze strony Rosneft wynoszą 6 mld dol.

Mogą Ci się również spodobać

Resort energii pomoże Orlenowi w negocjacjach z Litwinami

W poniedziałek w Warszawie kontynuowane będą rozmowy o przyszłości rafinerii w Możejkach – ustaliła ...

Siła Syberii coraz słabsza

Gazprom ma kłopoty z budowanym gazociągiem do Chin. Bez pieniędzy z kasy państwa koszty ...

Węglokoks sprowadził ponad 1 mln ton zagranicznego węgla

W  2018 r. państwowy Węglokoks sprzedał spółkom energetycznym około 1,1 mln ton zagranicznego węgla. ...

PSEW: dobry ruch rządu w sprawie wiatraków

Bez większej domieszki zielonej energii z najtańszych źródeł nie uda się zahamować rosnących cen energii ...

PGG: Związkowcy odrzucili propozycję zarządu

Związki zawodowe, działające w Polskiej Grupie Górniczej, odrzuciły propozycję zarządu spółki zakładającą obniżenie wymiaru ...

Czy Dania zatrzyma Nord Stream 2?

Premier Danii zapowiedział, że jego kraj ma prawne instrumenty, by wstrzymać realizację gazowego projektu. ...