Wojsko zawłaszcza ropę w Wenezueli

AFP

Na czele państwowego koncernu naftowego stanął generał z naznaczenia prezydenta. Ma pomóc w walce z korupcją i spadającym wydobyciem.

Generał-major gwardii narodowej Manuel Quewedo został ministrem ropy i prezesem koncernu PDVSA. Ma to związek z ogłoszoną przez prezydenta Nicolasa Maduro kampanią antykorupcyjną, ale też ze spadkiem wydobycia surowca (spadło do poziomu sprzed 30 lat), w kraju mocno uzależnionym od eksportu ropy, podkreśla agencja Reuters.

Wojskowy ma przed sobą nie tylko pozbycie się skorumpowanych menadżerów, których nie wiadomo kim zastąpić, ale też restrukturyzację długu koncernu w warunkach głębokiego kryzysu w kraju oraz ostrych sankcji USA.

Eksperci podkreślają, że wojsko przejmuje najważniejsze branże w kraju, a sektor naftowy jest tam numerem jeden. PDVSA grozi też odpływ specjalistów, co może jeszcze spotęgować zapaść w branży.

Nominację generała poprzedziła fala aresztowań wysokich menadżerów PDVSA i jej spółki-córki w USA – Citgo Petoleum Corp., która ma trzy rafinerie na terenie Stanów Zjednoczonych. 14 listopada do aresztu trafiło 10 dyrektorów PDVSA i wiceminister planowania za fałszowanie danych o wydobyciu.

Wenezuela ma największe zasoby ropy na świecie (300 mld baryłek wobec 269 mln baryłek w Aarbii Saudyjskiej), ale nieudolna i skorumpowana branża ciągnie sektor w dół. W tym roku produkcja spadła do 1,9 mln barylek na dzień wobec 2,27 mln bd w minionym roku (w 2008 było to 3,2 mln bd). W 2016 r zysk netto spadł 10-krotnie do 828 mln dol. A 14 listopada agencja S&P ogłosiła częściową niewypłacalność PDVSA. Koncern daje Wenezueli 96 proc. wpływów budżetowych i tak naprawdę od tej jednej firmy zależą finanse publiczne.

Wenezuela tonie w długach. ma ich już ok. 140 mld dol.. Inflacja jest największa na świecie. W tymr oku ceny poszły w górę średnio o 649 proc. (wg Torino Capital). Jedynym sojusznikiem wspomagającym Maduro pieniędzmi pozostaje Rosja. 15 listopada kraje podpisały umowę o restrukturyzacji wenezuelskiego długu. Kreml zgodził się rozłożyć spłatę 3,15 mld dol. na 10 lat. Rosyjskie inwestycje w Wenezueli, w tym kredyty i przedpłaty za dostawy ropy ze strony Rosneft wynoszą 6 mld dol.

Mogą Ci się również spodobać

Nowy prezes Tauron Dystrybucja

Rada nadzorcza Tauron Dystrybucja zdecydowała o powołaniu Marka Kleszczewskiego na stanowisko Prezesa Zarządu – ...

Niepewny los węglowych odkrywek

Płynące z resortu energii niespójne informacje na temat przyszłości polskiej energetyki pogłębiają chaos w ...

Kupno aktywów Anadarko, największa operacja od czasu przejęcia Elfa, pozwoli Totalowi zwiększyć wydobycie o 5 proc. do 2025 r.

Anadarko: Dzięki wsparciu Buffetta Dawid wygrał z Goliatem

Occidental Petroleum niemal pięciokrotnie mniejsza od Chevrona kupiła ostatecznie Anadarko Petroleum dzięki finansowemu wsparciu ...

Kończy się tania ropa w Rosji

Wydobycie baryłki ropy ze złóż tradycyjnych kosztuje w Rosji 2 dol. Wydobycie z szelfu ...

Ropa ciągle na tej ścieżce

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Wiatr pcha farmy ku odbiorcom Trudne ...

Wyniki Energi ostro w dół

Gdańska grupa energetyczna zanotowała znaczące pogorszenie wyników za I kwartał tego roku. Przychody Energi ...