Rothschild zarobi na Ukrainie

Bloomberg

Największy ukraiński koncern państwowy, Naftogaz, zawarł kontrakt z firmą inwestycyjną Rothschild na usługi doradcze i inwestycyjne. Amerykanie zarobią na tym 3,7 mln dolarów.

Naftogaz poinformował o podpisaniu kontraktu z Rothschild S.p.A. – włoską spółką wchodzącą w skład międzynarodowej grupy finansowej Rothschild&Co. Wartość umowy to 98 mln hrywien (3,68 mln dol.).

Za te pieniądze Rothschild dostarczy usługi inwestycyjno-bankowe i pomoże w oddzieleniu działalności transportowej gazu ziemnego oraz w znalezieniu doświadczonego partnera do zarządzania ukraińskimi magistralami. Umowa jest ważna do końca 2020 r.

Rothschld ma ogromne doświadczenie w podobnych działaniach na gazowym rynku i we wcielaniu w życie zasad unijnego Trzeciego pakietu energetycznego. W maju ministerstwo gospodarki Łotwy i konsorcjum konsultantów zarządzane przez firmę doradczą Rothschild, podpisało umowę na usług doradcze związane z zakupem (lub nie) akcji Conexus Baltic Grid. Zgodne z kontraktem doradca przeprowadzi analizę ryzyka, sposoby podziału i ewentualnych inwestorów.

Rothschild jest na Ukrainie dobrze notowany. W 2014 r po wygraniu przez Petro Poroszenkę wyborów zarządzał koncernem prezydenta Roshen, wspólnie z największy funduszem inwestycyjnym Ukrainy – ICU.

Zainteresowanie zarządzaniem ukraińskimi magistralami zgłosiły w połowie października włoski Snam i słowacki Eustream. Firmy ogłosiły, że gotowe są wziąć w leasing magistrale gazowe Ukrainy. To rozwiązanie nie wymaga ani prywatyzacji rur ani zmiany właścicieli systemu. Zapewni natomiast tranzyt gazu i wykorzystanie podziemnych magazynów nawet jeżeli Gazprom nie przedłuży kontraktu, czyli po 2019 r.

Ukraiński system jest największy w Europie. Pozwala rocznie przesyłać do 130 mld m3 gazu i magazynować 30 mld m3. Za 9 miesięcy Gazprom zwiększył tranzyt przez Ukrainę o 23,5 proc. do 70,1 mld m3.

Mogą Ci się również spodobać

Baltic Pipe da Polsce zdecydowanie tańszy gaz

Rurociąg z Danii chcemy zasilić własnym gazem, docelowo będzie to jedna czwarta wypełnienia. Dzięki ...

Budowa szybu Grzegorz w kopalni Sobieski ma się zakończyć w 2023 r.

Tauron zaczyna uciekać z węgla. Znamy strategię spółki

Wyłączenie ośmiu bloków węglowych, sprzedaż kopalni Janina i spółki Tauron Ciepło – firma z ...

Ropa naftowa daje dobrze zarobić inwestorom

Cena ropy gatunku WTI po raz pierwszy od listopada przekroczyła poziom 45 dol. za ...

Banki dały kredyty, Gazprom korzystny kontrakt

Umowy kredytowe na 92 mln euro, czyli ponad 80 proc. kosztów budowy nowego gazociągu ...

Najlepsza energetyczna firma roku

Francuski koncern Engie został uznany za najlepszy w energetycznej branży mijającego roku. Agencja S&P ...

Biały Dom popiera sprzeciw Danii wobec Nord Stream 2

Biały Dom przekonuje Danię, by nie zmieniała swojego stanowiska wobec rozbudowy Gazociągu Północnego. Dania ...