Rothschild zarobi na Ukrainie

Bloomberg

Największy ukraiński koncern państwowy, Naftogaz, zawarł kontrakt z firmą inwestycyjną Rothschild na usługi doradcze i inwestycyjne. Amerykanie zarobią na tym 3,7 mln dolarów.

Naftogaz poinformował o podpisaniu kontraktu z Rothschild S.p.A. – włoską spółką wchodzącą w skład międzynarodowej grupy finansowej Rothschild&Co. Wartość umowy to 98 mln hrywien (3,68 mln dol.).

Za te pieniądze Rothschild dostarczy usługi inwestycyjno-bankowe i pomoże w oddzieleniu działalności transportowej gazu ziemnego oraz w znalezieniu doświadczonego partnera do zarządzania ukraińskimi magistralami. Umowa jest ważna do końca 2020 r.

Rothschld ma ogromne doświadczenie w podobnych działaniach na gazowym rynku i we wcielaniu w życie zasad unijnego Trzeciego pakietu energetycznego. W maju ministerstwo gospodarki Łotwy i konsorcjum konsultantów zarządzane przez firmę doradczą Rothschild, podpisało umowę na usług doradcze związane z zakupem (lub nie) akcji Conexus Baltic Grid. Zgodne z kontraktem doradca przeprowadzi analizę ryzyka, sposoby podziału i ewentualnych inwestorów.

Rothschild jest na Ukrainie dobrze notowany. W 2014 r po wygraniu przez Petro Poroszenkę wyborów zarządzał koncernem prezydenta Roshen, wspólnie z największy funduszem inwestycyjnym Ukrainy – ICU.

Zainteresowanie zarządzaniem ukraińskimi magistralami zgłosiły w połowie października włoski Snam i słowacki Eustream. Firmy ogłosiły, że gotowe są wziąć w leasing magistrale gazowe Ukrainy. To rozwiązanie nie wymaga ani prywatyzacji rur ani zmiany właścicieli systemu. Zapewni natomiast tranzyt gazu i wykorzystanie podziemnych magazynów nawet jeżeli Gazprom nie przedłuży kontraktu, czyli po 2019 r.

Ukraiński system jest największy w Europie. Pozwala rocznie przesyłać do 130 mld m3 gazu i magazynować 30 mld m3. Za 9 miesięcy Gazprom zwiększył tranzyt przez Ukrainę o 23,5 proc. do 70,1 mld m3.

Mogą Ci się również spodobać

Tureckim targiem

Gazprom obniżył cenę gazu dla Turcji. Ankara zgodziła się na budowę drugiej nitki Tureckiego ...

Saudyjska ropa popłynie wcześniej

O tydzień wcześniej koncern Saudi Aramco przywróci wydobycie ropy w Arabii Saudyjskiej na maksymalnym ...

Polska i Ukraina chcą do OPAL

PGNiG i ukraiński Naftogaz złożyły wnioski o przydzielenie im mocy przesyłowych gazociągu OPAL na ...

Handel prądem wynosi się z giełdy

Mniejsza płynność na TGE na razie nie wpływa na hurtowe ceny energii. Ale giełdzie ...

Przemysł gotowy na gospodarkę obiegu zamkniętego?

Jednym z kluczowych elementów jakie nowa Komisja Europejska chce wdrażać w gospodarkach krajów członkofwskich ...

Zapłacimy mniej za gaz

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy w zakresie obrotu paliwami dla PGNiG oraz ...