PGNiG podpisało umowy z 11 firmami

Bloomberg

Koncern będzie świadczył tzw. usługę biletową utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu ziemnego o wolumenie około 33 mln m sześc.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło z 11 firmami energetycznymi importującymi gaz do Polski umowy na świadczenie tzw. usługi biletowej utrzymywania zapasów obowiązkowych błękitnego paliwa. W efekcie podmioty te nie będą musimy fizycznie gromadzić i magazynować surowca, gdyż zrobi to za nie giełdowy koncern. Nazwy firm z którymi PGNiG zawarło stosowane umowy nie ujawniono. Wiadomo za to, że łączny wolumen zapasów gazu utrzymywanych przez koncern dla innych podmiotów to blisko 370 tys. MWh (około 33 mln m sześc.) gazu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podmioty, które importują gaz do Polski, są zobowiązane utrzymywać zapasy obowiązkowe tego paliwa w magazynach zlokalizowanych w naszym kraju lub w państwach będących stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym. Obowiązek ustawowy można również spełnić zawierając tzw. umowę biletową. O ewentualnym uruchomieniu zapasu obowiązkowego decyduje Minister Energii.

PGNiG będzie utrzymywać zapasy na zlecenie podmiotów, z którymi właśnie zawarło umowy, w krajowych magazynach zarządzanych przez zależną firmę Gas Storage Poland. Zanim to nastąpiło koncern wynajął stosowne pojemności i zatłoczył gaz.

– PGNiG utrzymuje w magazynach zapasy obowiązkowe gazu ze względu na własny import gazu, jak również posiada zapasy handlowe. Na bazie zgromadzonych zapasów handlowych zaoferowaliśmy zainteresowanym podmiotom usługę biletową na konkurencyjnych warunkach – twierdzi cytowany w komunikacie prasowym Maciej Woźniak, wiceprezes ds. handlowych PGNiG. Dodaje, że w uproszczeniu usługa polega na tym, że koncern użycza zainteresowanym importerom część należącego do niego surowca zatłoczonego już do magazynu oraz zapewnia im pełną obsługę, przejmując na siebie wszelkie czynności organizacyjne i logistyczne dotyczące zapasów gazu. – Dzięki temu nasi kontrahenci nie muszą przechodzić skomplikowanego procesu logistycznego, za to mogą skupić się na swojej podstawowej działalności biznesowej – uważa Woźniak.

Mogą Ci się również spodobać

Jeszcze grzywna dla Samarco

Resort środowiska Brazylii wymierzył spółce wydobywczej Samarco grzywnę 142 mln reali (43 mln dolarów) ...

Gazowce atrakcją turystyczną Świnoujścia

Za kilka tygodni w świnoujskim gazoporcie zacumuje pierwszy gazowiec. Statki tego typu, które będą ...

Regulator chce jawnych aukcji dla ekoelektrowni

Rynek widzi sens zmian trybu przeprowadzania konkursu ofert na wsparcie dla odnawialnych źródeł energii. ...

Pierwsze umowy i spółki portfelowe PGE Ventures

Do PGE Ventures zgłosiło się 148 start-upów. Z dwoma z nich podpisano już umowy ...

Polska jako pierwsze państwo regionu otrzyma amerykański LNG

Do Polski przypłynie pierwszy ładunek ze skroplonym gazem ziemnym z Ameryki Północnej. Będzie to ...

Boom na akcje spółek wydobywczych

Przed południem kurs papierów Serinus Energy rósł aż o 33,1 proc., PGNiG o 5,1 ...