PGNiG podpisało umowy z 11 firmami

Bloomberg

Koncern będzie świadczył tzw. usługę biletową utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu ziemnego o wolumenie około 33 mln m sześc.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło z 11 firmami energetycznymi importującymi gaz do Polski umowy na świadczenie tzw. usługi biletowej utrzymywania zapasów obowiązkowych błękitnego paliwa. W efekcie podmioty te nie będą musimy fizycznie gromadzić i magazynować surowca, gdyż zrobi to za nie giełdowy koncern. Nazwy firm z którymi PGNiG zawarło stosowane umowy nie ujawniono. Wiadomo za to, że łączny wolumen zapasów gazu utrzymywanych przez koncern dla innych podmiotów to blisko 370 tys. MWh (około 33 mln m sześc.) gazu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podmioty, które importują gaz do Polski, są zobowiązane utrzymywać zapasy obowiązkowe tego paliwa w magazynach zlokalizowanych w naszym kraju lub w państwach będących stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym. Obowiązek ustawowy można również spełnić zawierając tzw. umowę biletową. O ewentualnym uruchomieniu zapasu obowiązkowego decyduje Minister Energii.

PGNiG będzie utrzymywać zapasy na zlecenie podmiotów, z którymi właśnie zawarło umowy, w krajowych magazynach zarządzanych przez zależną firmę Gas Storage Poland. Zanim to nastąpiło koncern wynajął stosowne pojemności i zatłoczył gaz.

– PGNiG utrzymuje w magazynach zapasy obowiązkowe gazu ze względu na własny import gazu, jak również posiada zapasy handlowe. Na bazie zgromadzonych zapasów handlowych zaoferowaliśmy zainteresowanym podmiotom usługę biletową na konkurencyjnych warunkach – twierdzi cytowany w komunikacie prasowym Maciej Woźniak, wiceprezes ds. handlowych PGNiG. Dodaje, że w uproszczeniu usługa polega na tym, że koncern użycza zainteresowanym importerom część należącego do niego surowca zatłoczonego już do magazynu oraz zapewnia im pełną obsługę, przejmując na siebie wszelkie czynności organizacyjne i logistyczne dotyczące zapasów gazu. – Dzięki temu nasi kontrahenci nie muszą przechodzić skomplikowanego procesu logistycznego, za to mogą skupić się na swojej podstawowej działalności biznesowej – uważa Woźniak.

Mogą Ci się również spodobać

W transporcie wzrośnie znaczenie gazu CNG i LNG

Pojazdy na błękitne paliwo odgrywają na świecie coraz większą rolę. W Polsce ich znaczenie ...

Duńczycy pomogą PGE budować wiatraki na Bałtyku

Klamka zapadła: we wtorek zarząd PGE zdecydował o rozpoczęciu rozmów, dotyczących sprzedaży 50 proc. ...

Arabska pielgrzymka Gazpromu

Po Arabii Saudyjskiej kierownictwo Gazpromu odwiedzi Oman. Ma negocjować tu budowę gazociągu z Iranu. ...

Efektywność energetyczna – pomiędzy rentownością i obostrzeniami klimatycznymi

Coraz ostrzejsze normy środowiskowe wymuszają na przemyśle zwiększenie nakładów na transformację technologiczną, co z ...

PGNiG będzie wiercił w Norwegii

Koncern na obszarze koncesji PL838 wykonał zdjęcia sejsmiczne 2D. Teraz szykuje się do przeprowadzenia ...

Białoruska atomówka coraz bliżej

Mińska nie stać na budowaną przez Rosjan elektrownię atomową, choć płaci za nią Kreml. ...