PGNiG podpisało umowy z 11 firmami

Bloomberg

Koncern będzie świadczył tzw. usługę biletową utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu ziemnego o wolumenie około 33 mln m sześc.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło z 11 firmami energetycznymi importującymi gaz do Polski umowy na świadczenie tzw. usługi biletowej utrzymywania zapasów obowiązkowych błękitnego paliwa. W efekcie podmioty te nie będą musimy fizycznie gromadzić i magazynować surowca, gdyż zrobi to za nie giełdowy koncern. Nazwy firm z którymi PGNiG zawarło stosowane umowy nie ujawniono. Wiadomo za to, że łączny wolumen zapasów gazu utrzymywanych przez koncern dla innych podmiotów to blisko 370 tys. MWh (około 33 mln m sześc.) gazu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podmioty, które importują gaz do Polski, są zobowiązane utrzymywać zapasy obowiązkowe tego paliwa w magazynach zlokalizowanych w naszym kraju lub w państwach będących stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym. Obowiązek ustawowy można również spełnić zawierając tzw. umowę biletową. O ewentualnym uruchomieniu zapasu obowiązkowego decyduje Minister Energii.

PGNiG będzie utrzymywać zapasy na zlecenie podmiotów, z którymi właśnie zawarło umowy, w krajowych magazynach zarządzanych przez zależną firmę Gas Storage Poland. Zanim to nastąpiło koncern wynajął stosowne pojemności i zatłoczył gaz.

– PGNiG utrzymuje w magazynach zapasy obowiązkowe gazu ze względu na własny import gazu, jak również posiada zapasy handlowe. Na bazie zgromadzonych zapasów handlowych zaoferowaliśmy zainteresowanym podmiotom usługę biletową na konkurencyjnych warunkach – twierdzi cytowany w komunikacie prasowym Maciej Woźniak, wiceprezes ds. handlowych PGNiG. Dodaje, że w uproszczeniu usługa polega na tym, że koncern użycza zainteresowanym importerom część należącego do niego surowca zatłoczonego już do magazynu oraz zapewnia im pełną obsługę, przejmując na siebie wszelkie czynności organizacyjne i logistyczne dotyczące zapasów gazu. – Dzięki temu nasi kontrahenci nie muszą przechodzić skomplikowanego procesu logistycznego, za to mogą skupić się na swojej podstawowej działalności biznesowej – uważa Woźniak.

Mogą Ci się również spodobać

PKN Orlen rozszerzy działalność, m.in. o kosmetyki

Koncern chce prowadzić hurtową sprzedaż m.in. artykułów spożywczych, odzieży i kosmetyków. To efekt planowanej ...

Nowa sieć stacji paliw w Polsce

W Łomży (woj. podlaskie) została otwarta pierwsza w Polsce stacja paliw pod marką Avia. ...

Bez wiatraków redukcji emisji CO2 będzie trudna

Bez rozwijania wiatraków na lądzie i morzu Polska nie zmniejszy emisyjności gospodarki w zapowiadanym ...

Wielka feta na Jamale

Dziś w obecności prezydenta Rosji pierwsza partia gazu skroplonego z zakładów Jamał LNG została ...

Kogeneracja pomysłem na smog?

Ostatnia dramatyczna sytuacja w Krakowie i dyskusja związana z poziomami alarmowymi dotyczącymi smogu w ...

Nowy model regulacji OSD „bez marchewki”

URE zdecydował o wprowadzeniu nowego modelu regulacji dużych dystrybutorów energii z elementami jakościowymi. Zostanie ...