Gerhard Schroeder na czele Rosneft

Fotorzepa, Jakub Ostałowski

Były kanclerz Niemiec stanął na czele rady dyrektorów rosyjskiego koncernu naftowego. To pierwszy obcokrajowiec na tak wysokim stanowisku. Zarobi co najmniej 0,5 mln euro rocznie.

„Jestem rzeczywiście bardzo zadowolony, że nie tylko zostałem wybrany do rady dyrektorów, ale też zostałem jej przewodniczącym” – skomentował Gerhard Schroeder po zakończeniu Nadzwyczajnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Rosneft. Zdecydowali oni także o zwiększeniu liczby członków rady z 9 do 11 osób. Oprócz Niemca, nowym człowiekiem w radzie jest też minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak.

Powiększenie składu Rosneft tłumaczy „przyjętą strategią podnoszenia standardów ładu korporacyjnego do poziomu zgodnego z wymogami zagranicznych giełd”. Oznacza to, że jedną trzecią składu rady stanowią tzw. niezależni dyrektorzy. Dotąd w radzie Rosneft było ich trzech. Powiększenie rady oznacza, że trzeba było zatrudnić jeszcze jednego.

Z zasiadaniem w radzie Rosneft wiążą się niewiele pracy i odpowiedzialności za to wysokie apanaże. W 2016 r. koncern wypłacił 9 członkom 2,7 mln dol. Jeden z niezależnych dyrektorów Donald Humphreys były główny księgowy ExxonMobil, dostał 565 tys. dol.

Gerhard Schroeder, który kanclerzem był w latach 1998-2005 zasłynął z prorosyjskiej polityki. Po odejściu z urzędu otrzymał z Kremla intratne propozycję. Najpierw był szefem rady nadzorczej a potem komitetu akcjonariuszy Nord Stream AG – spółki, która zbudowała gazociąg północny na dnie Bałtyku. W 2016 r. stanął na czele Nord Stream 2 – spółki w całości należącej do Gazpromu.

Pobierając wysokie wynagrodzenia od gazowego giganta, Schroeder nie zaniedbywał też największego producenta ropy. W 2009 r znalazł się w składzie rady dyrektorów TNK-BP, który w 2013 r. kupił Rosneft. Do rady Niemca rekomendował Kreml. Rosjanie liczą nie jego wpływy w Brukseli.

Niemiec ma pomóc Kremlowi przeforsować główne europejskie inwestycje a także złagodzenie sankcji.

Mogą Ci się również spodobać

Firmy pod rękę w Ostrołęce

Wspólny projekt Energi i Enei może stać się wstępem do kolejnych i konsolidacji sektora. ...

Wysadzone linie energetyczne na Krym

Dziś w nocy przestały pracować dwie z czterech linii energetycznych dostarczających prąd na Krym. ...

PGNiG poprawiło zyski

Gazownicza grupa więcej zarobiła pomimo spadku przychodów. Największe wzrosty zysków miały miejsce w segmentach ...

OPEC zwiększy wydobycie

OPEC, czyli grupa łącząca kraje Organizacji Państw Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) oraz 11 państw ...

Energa w atom się nie angażuje

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Energa w atom się nie angażuje Po ...

Nowy instrument dla biogazu rolniczego na TGE

Towarowa giełda Energii wprowadziła do obrotu na rynku praw majątkowych nowy instrument dla produkcji ...