Uczeni z Rosyjskiego Instytutu Naukowo-Badawczego Przetwórstwa Ropy stworzyli nowy rodzaj paliwa automobilowego, dowiedziała się gazeta Izwiestia. Szczegóły wynalazku nie są znane. Wiadomo jedynie, że jest to rodzaj biopaliwa – mieszkanka spirytusu etylowego (20-40 proc. zawartości) i „tanich produktów naftowych”.

„Taka mieszkanka ma bardzo niską zawartość substancji smolistych i siarki, a to zapewnia brak szkodliwych emisji z systemu paliwowego pojazdu. Oprócz tego związek zawierający tlen przyczynia się do tego, że w spalinach będzie mniej niespalonych węglowodorów” – tłumaczył gazecie Michaił Erszow kierujący w instytucie oddziałem paliw samochodowych.

Jak zapewniają wynalazcy, paliwo można stosować do każdego rodzaju pojazdów, bez konieczności montażu dodatkowego wyposażenia. W Rosji będzie się ono kierowcom opłacać, pod warunkiem, że władze zrezygnują z akcyzy na spirytus.

„Teraz państwu jest wszystko jedno: 40 proc. spirytusu w paliwie czy w wodzie. Bioetanol i wódka są obłożone takim samym podatkiem akcyzowym. Dlatego oszczędne i czyste biopaliwo mało kogo u nas interesuje” – dodał uczony.