Rosja pojedzie na spirytusie

123RF

Nowe paliwo samochodowe wynaleźli rosyjscy uczeni. Jest bardzo czyste. Nada się do każdego pojazdu.

Uczeni z Rosyjskiego Instytutu Naukowo-Badawczego Przetwórstwa Ropy stworzyli nowy rodzaj paliwa automobilowego, dowiedziała się gazeta Izwiestia. Szczegóły wynalazku nie są znane. Wiadomo jedynie, że jest to rodzaj biopaliwa – mieszkanka spirytusu etylowego (20-40 proc. zawartości) i „tanich produktów naftowych”.

„Taka mieszkanka ma bardzo niską zawartość substancji smolistych i siarki, a to zapewnia brak szkodliwych emisji z systemu paliwowego pojazdu. Oprócz tego związek zawierający tlen przyczynia się do tego, że w spalinach będzie mniej niespalonych węglowodorów” – tłumaczył gazecie Michaił Erszow kierujący w instytucie oddziałem paliw samochodowych.

Jak zapewniają wynalazcy, paliwo można stosować do każdego rodzaju pojazdów, bez konieczności montażu dodatkowego wyposażenia. W Rosji będzie się ono kierowcom opłacać, pod warunkiem, że władze zrezygnują z akcyzy na spirytus.

„Teraz państwu jest wszystko jedno: 40 proc. spirytusu w paliwie czy w wodzie. Bioetanol i wódka są obłożone takim samym podatkiem akcyzowym. Dlatego oszczędne i czyste biopaliwo mało kogo u nas interesuje” – dodał uczony.

Mogą Ci się również spodobać

Coraz ważniejsi prosumenci

W Polsce szukamy firm, dzięki którym poszerzymy ofertę o nowe produkty. I nie planujemy ...

PSE współpracuje z NATO

Polskie Sieci Elektroenergetyczne podpisały z Centrum Bezpieczeństwa Energetycznego Sojuszu Północnoatlantyckiego list intencyjny w sprawie ...

Zachować pamięć o dziedzictwie Ignacego Domeyki

12 kwietnia na Uniwersytecie Wrocławskim odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona działaniom na rzecz ocalenia ...

„Deepwater Horizon” kosztował BP 62 mld

Katastrofa na platformie wiertniczej „Deepwater Horizon” kosztowała koncern BP 62 mld dolarów. Jednak zdaniem ...

Gazowa smuta za Ukrainą

Rosja nie traci nadziei, że odzyska gazowy rynek Ukrainy. Ponad cztery miesiące temu Kijów ...

PGE chce kupić Polenergię

Polska Grupa Energetyczna wezwała do sprzedaży wszystkich akcji Polenergii. Chce za nie zapłacić prawie ...