Londyn pompuje coraz więcej. Będzie rekord?

ROL

W tym roku Wielka Brytania, po raz pierwszy po czternastu latach, może zostać eksportem netto ropy. A to podstawowy warunek, by dołączyć do kartelu eksporterów ropy.

Według danych JBC Energy GmbH, na które powołuje się Bloomberg, uruchomienie nowych mocy wydobywczych ze złóż Morza Północnego pozwoli Brytyjczykom przekroczyć 1 mln baryłek ropy na dobę. A to oznacza, że eksport ropy będzie większy od importu, co pozwala na ogłoszenie Wielkiej Brytanii siebie eksporterem netto. W 2017 r. Wielka Brytania pompowała średnio 914 tys. bd.

Ostatni raz wyspiarze byli eksporterami netto w 2004 r. W tym roku uruchomione zostaną dwa duże projekty BP (Clair Ridge i Glen Lyon) i kilka mniejszych, takich jak Kraken, który niedawno wystartował.

– Wszystko to pozwoli Wielkiej Brytanii osiągnąć szczytową wielkość wydobycia ropy. Należy jednak wziąć pod uwagę, że po 2020 r. brytyjskie złoża będą się wyczerpywać, a więc wydobycie spadnie – podkreśla Aleksandr Griaznow z S&P Global Ratings, dla agencja Prime.

Eksperci są sceptyczni co do utrzymania się statusu eksportera netto. Podkreślają, że jeszcze w 2016 r. import ropy o 50 proc. przewyższał eksport. Jeżeli utrzyma się tendencja z 2017 r. – spadku popytu na ropę na Wyspach, to parytet eksportu i importu może zostać osiągnięty w ciągu 2-3 lat.

Natomiast realne współdziałanie z OPEC jest w ocenie analityków „fantazją”.

„W demokracjach, takich jak Wielka Brytania czy USA, gdzie pompuje się ropę, większość tego biznesu stanowią prywatne firmy, które szukają, a jak znajdą to same wydobywają ropę. Porozumienie OPEC+ (o ograniczeniu wydobycia przez największych eksporterów, gdzie branża opanowana jest przez państwo – red), po prostu zabije taki biznes – nie będzie inwestycji w nowe złoża. Do tego wyborcy są tam zainteresowani tanią a nie drogą ropą i jej produktami i nie zgodzą się na przyłączenie do działań, które spowodują wzrost cen” – podkreśla Dmitrij Marinczenko dyrektor grupy ds. surowców Fitch.

Mogą Ci się również spodobać

Rekompensaty to nie jest docelowe rozwiązanie

Przedsiębiorstwa z branż energochłonnych nie spodziewają się, że wyrównania rozwiążą problem rachunków za prąd. ...

Rosneft przegrał z Unią Europejską

Sąd Europejski w Luksemburgu uznał sankcje Unii wobec największego koncernu paliwowego Rosji za zgodne ...

Białoruś nie zapłaci Rosji za gaz

Dług Mińska za otrzymany z Rosji gaz urósł już do 700 mln dolarów. W ...

Irański cud nad ropą

Padają kolejne granice irańskiego wydobycia ropy. Wynosi ono już ponad 4 mln baryłek dziennie. ...

Benzyna będzie teraz drożeć

Polscy kierowcy mogą na razie zapomnieć o obniżkach cen paliw na stacjach, a najbliższe ...

Kto kupuje paliwa z Białorusi? Polska i…

Dziś 13 proc. oleju napędowego sprzedawanego na polskich stacjach, to paliwo z Białorusi. Ale ...