Gdzie paliwa są najtańsze?

Bloomberg

Najtaniej jest w Kazachstanie, a najdrożej w Holandii. Najwięcej paliwa kupi za miesięczne pobory obywatel Luksemburga. Polskie ceny paliw należą do najniższych w Europie. Ale nie ma się co cieszyć.

Agencja RIA Rating opublikowała ranking 33 krajów Europy według cen paliw za litr (benzyna 95 i olej napędowy w przeliczeniu na ruble) na początek 2018 r. oraz zestawienie pokazujące, ile za średnią pensję miesięczną kupi obywatel danego kraju.

Najtaniej na początku tego roku było w Kazachstanie (31 rubli – 1,84 zł dziś), na kolejnych miejscach znalazła się Białoruś importująca tanie rosyjskie surowce i Rosja. Polska pod względem ceny za litr znalazła się na szóstej pozycji (rok temu była siódma), co oznacza, że tańsze paliwo w Unii miała tylko zajmująca piąte miejsce Bułgaria. Przy czym gorzej nasze stacje wypadły w cenie oleju napędowego – tańszy był nie tylko w Bułgarii, ale też w Luksemburgu, na Litwie i Łotwie.

W ciągu roku najwięcej podrożała benzyna w Kazachstanie (o 20,4 proc.), a także na Ukrainie i w Estonii. W Polsce poszła w górę o 4,6 proc. (8 miejsce). Ceny spadły na stacjach Grecji, Szwecji, Cypru, Finlandii, Węgier i najwięcej – Niemiec (-3,3 proc.).

Olej napędowy najbardziej podrożał w Kazachstanie (26 proc.), na Ukrainie i w Rumunii. W Polsce cena poszła w górę o 4,5 proc. (10 pozycja). Olej potaniał w Bułgarii, Finlandii, Niemczech i najwięcej na Węgrzech (-1,1 proc.)

Najdroższa benzyna była w Holandii – 110 rubli/l (tj. dziś 6,53 zł). Drogo także we Włoszech, Grecji, Portugalii i Danii.

Najbardziej miarodajne co do rzeczywistego kosztu paliw w danych krajach jest zestawienie pokazujące, ile obywatel kupi za średnie pobory. Tutaj na czele najbogatsze kraje Europy: Luksemburg (2701 l), Norwegia (2481 l) i Wielka Brytania (2330 l). W dziesiątce są też Austria, Dania, Szwecja, Holandia, Niemcy, Finlandia i Irlandia.

Polak kupi tylko 657,8 litra, co jest wynikiem gorszym od zadłużonego po uszy Greka (808 l), ubogiego Kazacha, Rosjanina, Słoweńca, Estończyka czy Portugalczyka.

Mogą Ci się również spodobać

Bardzo drogi prąd w Polsce

Norweg kupi za swoje miesięczne wynagrodzenie cztery razy więcej prądu niż Polak. Mamy jedną ...

Jest porozumienie ws. międzyrządowych umów gazowych

Negocjatorzy państw członkowskich i PE uzgodnili w środę przepisy dotyczące przejrzystości międzyrządowych umów energetycznych. ...

Wiatr może stać się kołem zamachowym polskiej gospodarki

Polscy dostawcy są obecni w branży wiatrowej na rynkach międzynarodowych. Czekają, żeby polska branża ...

Energetyka przed inwestycyjnym wyzwaniem

Choć w budowie znajdują się dziś bloki węglowe i gazowe o łącznej mocy prawie ...

700 mln zł na modernizację bloków w elektrowni Turów

Ponad 700 mln zł będzie kosztowała kompleksowa modernizacja bloków energetycznych w Elektrowni Turów. PGE ...

Drogie wyjście z węgla

Północna Nadrenia-Westfalia żąda co najmniej 10 mld euro pomocy strukturalnej za zaprzestanie wydobycia węgla, ...