Gdzie paliwa są najtańsze?

Bloomberg

Najtaniej jest w Kazachstanie, a najdrożej w Holandii. Najwięcej paliwa kupi za miesięczne pobory obywatel Luksemburga. Polskie ceny paliw należą do najniższych w Europie. Ale nie ma się co cieszyć.

Agencja RIA Rating opublikowała ranking 33 krajów Europy według cen paliw za litr (benzyna 95 i olej napędowy w przeliczeniu na ruble) na początek 2018 r. oraz zestawienie pokazujące, ile za średnią pensję miesięczną kupi obywatel danego kraju.

Najtaniej na początku tego roku było w Kazachstanie (31 rubli – 1,84 zł dziś), na kolejnych miejscach znalazła się Białoruś importująca tanie rosyjskie surowce i Rosja. Polska pod względem ceny za litr znalazła się na szóstej pozycji (rok temu była siódma), co oznacza, że tańsze paliwo w Unii miała tylko zajmująca piąte miejsce Bułgaria. Przy czym gorzej nasze stacje wypadły w cenie oleju napędowego – tańszy był nie tylko w Bułgarii, ale też w Luksemburgu, na Litwie i Łotwie.

W ciągu roku najwięcej podrożała benzyna w Kazachstanie (o 20,4 proc.), a także na Ukrainie i w Estonii. W Polsce poszła w górę o 4,6 proc. (8 miejsce). Ceny spadły na stacjach Grecji, Szwecji, Cypru, Finlandii, Węgier i najwięcej – Niemiec (-3,3 proc.).

Olej napędowy najbardziej podrożał w Kazachstanie (26 proc.), na Ukrainie i w Rumunii. W Polsce cena poszła w górę o 4,5 proc. (10 pozycja). Olej potaniał w Bułgarii, Finlandii, Niemczech i najwięcej na Węgrzech (-1,1 proc.)

Najdroższa benzyna była w Holandii – 110 rubli/l (tj. dziś 6,53 zł). Drogo także we Włoszech, Grecji, Portugalii i Danii.

Najbardziej miarodajne co do rzeczywistego kosztu paliw w danych krajach jest zestawienie pokazujące, ile obywatel kupi za średnie pobory. Tutaj na czele najbogatsze kraje Europy: Luksemburg (2701 l), Norwegia (2481 l) i Wielka Brytania (2330 l). W dziesiątce są też Austria, Dania, Szwecja, Holandia, Niemcy, Finlandia i Irlandia.

Polak kupi tylko 657,8 litra, co jest wynikiem gorszym od zadłużonego po uszy Greka (808 l), ubogiego Kazacha, Rosjanina, Słoweńca, Estończyka czy Portugalczyka.

Mogą Ci się również spodobać

Norwegia będzie cała zielona

Norwegia będzie prawdopodobnie pierwszym krajem, w którym energia będzie pozyskiwana wyłącznie ze źródeł odnawialnych. ...

Walka w OPEC przed sesją ministrów o wielkość wydobycia

Przed sesją ministrów OPEC 4 grudnia Arabia Saudyjska jest pod rosnącą presją innych krajów ...

Notowania firm energetycznych wyskoczyły w górę

Notowania krajowych spółek energetycznych wyraźnie rosły w środę po południu po słowach prezesa Urzędu ...

Baranowski nadal na czele PGE, Kowalczyk w zarządzie

Rada nadzorcza PGE powołała zarząd na kolejną kadencję. Na jego czele będzie – jak ...

Obajtek: więcej „świeżej krwi” w Orlenie

Do Orlenu trzeba wpuścić trochę „świeżej krwi”. Ludzi, którzy mają inne spojrzenie na pewne ...

USA: coraz głębsze problemy stanów uzależnionych od ropy

Spadki cen ropy i gazu przełożyły się nie tylko na rosnącą liczbę bankructw i ...