JSW zapewnia, że koksownia Dębieńsko nie truje

www.jswkoks.pl

Prezes JSW Koks, firmy zależnej od Jastrzębskiej Spółki Węglowej, przekonuje, że koksownia Dębieńsko nie przekracza norm emisji zanieczyszczeń. Potwierdza jednocześnie, że proces zaprzestania produkcji koksu już się rozpoczął.

Pilnego zamknięcia koksowni domagają się organizacje ekologiczne. Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi złożyła do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Katowicach wniosek o podjęcie kolejnej interwencyjnej kontroli w tym zakładzie. Podczas ostatniej kontroli WIOŚ nie stwierdził nieprawidłowości, które miałyby bezpośredni wpływ na pogorszenie stanu środowiska. Fundacja zaznacza jednak, że podczas kontroli nie sprawdzono emisji zanieczyszczeń do powietrza ze źródeł technologicznych koksowni, bo część punktów pomiarowych była źle umiejscowiona.

– Uważamy, że kwestia prawidłowego monitoringu emisji z koksowni jest kluczowa dla określenia przyczyn wysokiego stężenia benzenu w powietrzu w gminie Czerwionka – Leszczyny i dlatego wnioskujemy o niezwłoczne podjęcie kolejnej interwencyjnej kontroli – podkreślała Małgorzata Smolak, prawniczka fundacji ClientEarth.

Na te zarzuty odpowiedziały władze JSW Koks. Zapewniają, że koksownia, pomimo swojego wieku, nie przekracza dopuszczalnych wielkości emisji zanieczyszczeń, określonych w pozwoleniu zintegrowanym. Podkreślają, że z badań przeprowadzanych przez spółkę, jak i przez WIOŚ wynika, że w okolicy zakładu przekroczenia stężeń szkodliwych substancji występują tylko w sezonach grzewczych, a odpowiedzialna za to jest tzw. niska emisja, a więc przede wszystkim emisje z domowych kominów.

Z uwagi na zaostrzające się unijne przepisy, koksownia zakończy swoją działalność najpewniej we wrześniu 2018 r. Władze JSW Koks potwierdziły, że proces zaprzestania produkcji koksu w Dębieńsku już się rozpoczął.

– W zakładzie o takiej charakterystyce jak koksownia Dębieńsko nieuzasadnione przyspieszenie planowanych prac oraz skracanie niezbędnych działań przygotowawczych będzie stanowić nie tylko poważne zwiększenie ryzyka związanego z bezpieczeństwem, ale mogłoby spowodować wystąpienie innych zagrożeń dla pracowników i okolicznych mieszkańców – wyjaśnia Janusz Adamczyk, prezes JSW Koks.

W koksowni Dębieńsko pracuje ponad 180 osób. Wszyscy pracownicy dostali gwarancje zatrudnienia w koksowniach, kopalniach i spółkach zależnych JSW.

Mogą Ci się również spodobać

Amerykański gaz zmienia rynek Unii.

Udział LNG w imporcie krajów Unii się podwoił i sięga 20 proc.. Dawno już ...

Ulubiony prezes prezesa już rok za sterem Orlenu

W tym roku Daniel Obajtek chce sfinalizować fuzję z Lotosem i realizować największy w ...

Rosneft połknie kolejnego konkurenta

Rosyjski państwowy gigant paliwowy kupi koncern Baszneft, którego reprywatyzację Kreml wymusił wcześniej na prywatnym ...

Naimski: KE reprezentuje interesy Gazpromu

Komisja Europejska reprezentuje interesy Gazpromu i to jest jej polityczne obciążenie. Instytucje UE muszą ...

Sztaby kryzysowe w spółkach energetycznych i paliwowych

W związku z pandemią koronawirusa spółki energetyczne i paliwowe utworzyły sztaby kryzysowe. – Nie ...