400 mln zł na innowacje w sektorze gazowym

Fotorzepa, Kuba Krzysiak

Już 19 lutego ruszy nabór wniosków w pierwszym konkursie programu INGA – Innowacyjne Gazownictwo.

Program to efekt współpracy Gaz-Systemu, PGNiG oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, której celem jest zwiększenie innowacyjności i konkurencyjności polskiego sektora gazowniczego. Łączny budżet programu wynosi 400 mln zł. O granty na prace badawczo-rozwojowe mogą się ubiegać konsorcja złożone z przedsiębiorstw i jednostek naukowych, lub wyłącznie jednostki naukowe. Szczególnie poszukiwane są projekty z zakresu wydobycia węglowodorów, produkcji paliw gazowych, pozyskania metanu z pokładów węgla, a także materiałów do budowy i eksploatacji sieci gazowych, nowych zastosowań LNG i CNG oraz technologii wodorowych, czy ochrony środowiska.

– Ostatnie dwa lata potwierdzają stabilny wzrost polskiej gospodarki. Podejmujemy liczne działania, aby utrzymać ten korzystny trend. Widać to na przykładzie gazownictwa, gdzie obok ważnych inwestycji infrastrukturalnych, istotne nakłady przeznaczane są na prace badawczo-rozwojowe – komentuje Gowin, wicepremier i minister nauki.

Największą innowacją na polskim rynku gazu w ostatnich latach było uruchomienie świnoujskiego gazo portu. Dotąd do terminalu przypłynęło 25 statków, dostarczając ponad 5 mln. M sześc. LNG. – Mamy nadzieję, że za sprawą programu INGA, a także budowy Baltic Pipe, będziemy uczestniczyć w kolejnych innowacyjnych przedsięwzięciach – mówi Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-Systemu.

Maciej Chorowski, dyrektor NCBR, podkreśla, że INGA pozwoli na realizację najlepszych, najbardziej perspektywicznych projektów, ale również będzie stanowić sygnał dla całego sektora, że warto inwestować w innowacje. Łukasz Kroplewski, wiceprezes PGNiG ds. rozwoju nie ma z kolei wątpliwości, że INGA zaangażuje wielu naukowców i przedsiębiorców w rozwój sektora energetycznego. Mamy nadzieję, że program pozwoli zaangażować także małe i średnie przedsiębiorstwa – dodaje.

Mogą Ci się również spodobać

OZE jedynym wzrostowym segmentem w PGE w 2018 r.

Polska Grupa Energetyczna już liczy na pozytywny wpływ rządowej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach ...

Czas na gazowy ruch w Ostrołęce

Po tym jak na Szczycie Klimatycznym Minister Energii Krzysztof Tchórzewski przyznał, że z punktu ...

Tchórzewski chce znieść akcyzę na prąd

Minister energii Krzysztof Tchórzewski wyrzuca do kosza projekt ustawy o rekompensatach w sektorze energetycznym ...

Orlen czeka na pozwolenie dla elektrociepłowni

Komercyjna eksploatacja bloku gazowo-parowego w Płocku ma ruszyć w I kwartale. Powstający kosztem 1,65 ...

Senat zaakceptował ustawę zamrażającą rachunki za prąd

Senat w nocy z piątku na sobotę bez poprawek przyjął ustawę wprowadzającą mechanizmy, które ...

Gazowa rura za wiatraki

Skandynawowie chcą wejść do polskich projektów wiatraków na morzu. Kartą przetargową może być ich ...