PGNiG i Orlen wykonają kolejny odwiert

Bloomberg

Oba koncerny liczą, że docelowo uda się im uruchomić komercyjne wydobycie gazu ziemnego w kolejnej lokalizacji w Wielkopolsce. Tym razem w okolicach Kotlina.

PGNiG oraz PKN Orlen na wspólnej koncesji Jarocin-Grabina wykonają nowy odwiert o nazwie Kotlin-3. Prace przy nim mają potrwać około trzech miesięcy. Planowana głębokość otworu wynosi ponad 3,1 km.

– Dzięki współpracy z doświadczonymi i sprawdzonymi partnerami systematycznie zwiększamy możliwości wydobywcze PGNiG. Efekty prac w Wielkopolsce to kolejny przykład na wzrost potencjału tego regionu Polski w zakresie powiększania krajowych zasobów gazu ziemnego – mówi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Z kolei Janusz Radomski, prezes Orlenu Upstream zauważa, że około 15 km od odwiertu Kotlin-3 znajduje się złoże Karmin, z którego oba koncerny uruchomiły wydobycie w październiku ubiegłego roku. – Dotychczasowe sukcesy w zakresie odkrywania nowych złóż w całym regionie potwierdzają zarówno skuteczność naszych założeń poszukiwawczych, jak i perspektywiczność badanego obszaru. Z otworem Kotlin-3 także wiążemy nadzieje, licząc, że uzyskane przepływy węglowodorów okażą się uzasadniać zagospodarowanie złoża gazu również i w tej lokalizacji – twierdzi Radomski.

Otwór Kotlin-3 zlokalizowany jest w gminie Kotlin w woj. wielkopolskim na terenie koncesji Jarocin-Grabina, w obrębie wspólnego obszaru projektowego Płotki. Obszar ten obejmuje także koncesje: Kórnik-Środa, Pyzdry i Śrem-Jarocin. Na ich terenie znajduje się obecnie 8 złóż, z których prowadzone jest wspólne wydobycie, a jego poziom w III kwartale tego roku wynosił około 2,5 boe na dobę. Operatorem projektu jest PGNiG, posiadający 51 proc. udziałów. Pozostałe udziały należą do grupy PKN Orlen.

Mogą Ci się również spodobać

Sezon aukcji na OZE w pełni

Po pierwszej turze aukcji OZE, dotyczącej instalacji już istniejących, w tym tygodniu dobiegnie końca ...

Łotwa pozbawia Gazprom monopolu

Krajowy operator gazowy na Łotwie został podzielony zgodnie z unijnym prawem energetycznym. Gazprom straci ...

PGNiG rezygnuje z usług Standard&Poors

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wypowiedziało umowę zawartą z agencją ratingową Standard&Poors Rating Services. ...

OPALizujące gazowe światło

Trzeba mieć duże kłopoty ze wzrokiem, by nie dostrzec, że gra o OPAL, to ...

Polska energetyko nie tędy droga

Ukazały się dwa dokumenty projekt Polityki energetycznej Polski do 2040 roku (PEP 2040) oraz ...

PGE wesprze giełdę energii

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Nie moda, lecz konieczność Zielona energia ...