PGNiG i Orlen wykonają kolejny odwiert

Bloomberg

Oba koncerny liczą, że docelowo uda się im uruchomić komercyjne wydobycie gazu ziemnego w kolejnej lokalizacji w Wielkopolsce. Tym razem w okolicach Kotlina.

PGNiG oraz PKN Orlen na wspólnej koncesji Jarocin-Grabina wykonają nowy odwiert o nazwie Kotlin-3. Prace przy nim mają potrwać około trzech miesięcy. Planowana głębokość otworu wynosi ponad 3,1 km.

– Dzięki współpracy z doświadczonymi i sprawdzonymi partnerami systematycznie zwiększamy możliwości wydobywcze PGNiG. Efekty prac w Wielkopolsce to kolejny przykład na wzrost potencjału tego regionu Polski w zakresie powiększania krajowych zasobów gazu ziemnego – mówi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Z kolei Janusz Radomski, prezes Orlenu Upstream zauważa, że około 15 km od odwiertu Kotlin-3 znajduje się złoże Karmin, z którego oba koncerny uruchomiły wydobycie w październiku ubiegłego roku. – Dotychczasowe sukcesy w zakresie odkrywania nowych złóż w całym regionie potwierdzają zarówno skuteczność naszych założeń poszukiwawczych, jak i perspektywiczność badanego obszaru. Z otworem Kotlin-3 także wiążemy nadzieje, licząc, że uzyskane przepływy węglowodorów okażą się uzasadniać zagospodarowanie złoża gazu również i w tej lokalizacji – twierdzi Radomski.

Otwór Kotlin-3 zlokalizowany jest w gminie Kotlin w woj. wielkopolskim na terenie koncesji Jarocin-Grabina, w obrębie wspólnego obszaru projektowego Płotki. Obszar ten obejmuje także koncesje: Kórnik-Środa, Pyzdry i Śrem-Jarocin. Na ich terenie znajduje się obecnie 8 złóż, z których prowadzone jest wspólne wydobycie, a jego poziom w III kwartale tego roku wynosił około 2,5 boe na dobę. Operatorem projektu jest PGNiG, posiadający 51 proc. udziałów. Pozostałe udziały należą do grupy PKN Orlen.

Mogą Ci się również spodobać

Infrastruktura miejska musi podążyć cyfrowym szlakiem

Potrzebna jest odwaga oraz umiejętność pogodzenia się z ewentualnymi porażkami Jesteśmy dopiero na początku drogi, ...

PGNiG wynajęło platformę wiertniczą

Koncern wraz z Aker BP pozyskał urządzenie dzięki któremu chce wykonać nowe otwory wydobywcze ...

Gazprom uspokaja Brukselę

Jest reakcja Gazpromu na wczorajsze wezwanie Brukseli do wywiązania się z tranzytu przez Ukrainę. ...

PGE nadal patrzy na węgiel

Największa spółka energetyczna weszła w okres wzmożonych wydatków inwestycyjnych. Widać to już po tegorocznym ...

Gaz ma pełnić funkcję regulacyjną

Będziemy używali gazu, co wymaga sprawnej infrastruktury przesyłowej. To odpowiedzialność operatora systemu  – pisze ...

Rośnie popularność energetyki wiatrowej

Aż 11 proc. energii w Wielkiej Brytanii było wytworzone dzięki elektrowniom wiatrowym w 2015 ...