W styczniu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rusza z kampanią informacyjną dotyczącą programu finansowego pt. „Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej” w ramach Systemu Zielonych Inwestycji – GIS oraz z warsztatami z udziałem ekspertów funduszu.
Instytucja ta zauważa, że wystarczy zaledwie 10 proc. środków własnych, aby samorządy mogły przeprowadzić nowoczesną termomodernizację budynków publicznych. Według różnych szacunków, w Polsce obiektów wymagających unowocześnienia w tym zakresie jest około 3 tysięcy.
Za pozyskane pieniądze samorządy oraz jednostki takie jak zakłady opieki zdrowotnej, czy straże pożarne mogą zaoszczędzić na rachunkach za prąd i ogrzewanie co najmniej 1/3 ponoszonych dotychczas kosztów.
Według NFOŚiGW termomodernizacja to również jeden z najefektywniejszych sposobów na ograniczanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Program „Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej” pozwala wymienić piece, systemy grzewcze, okna i drzwi oraz ocieplić mury budynków. Przy okazji tej wymiany można zainstalować nowoczesną wentylację, klimatyzację, energooszczędne oświetlenie i kolektory słoneczne.