Jednym z możliwych rozwiązań jest wzbogacenie biogazu do parametrów gazu ziemnego i wykorzystanie w sieci gazowej lub do napędu pojazdów. – Mamy własne unikalne know-how, technologie i urządzenia niezbędne do budowy, rozruchu i eksploatacji w zakresie ścieków i przeróbki osadów, uzdatniania wody, mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów oraz produkcji i uszlachetniania biogazu – wylicza Jacek Chrząstek ze STRABAG Ochrona Środowiska.
W przypadku uszlachetniania biogazu wykorzystywane są technologie bazujące na procesach adsorpcji zmiennociśnieniowej oraz rafinacji za pomocą specjalnych płuczek aminowych w normalnych warunkach ciśnieniowych. Pierwsze instalacje o przepustowości do 1200 m sześc./h biogazu zostały wdrożone na rynku niemieckim. Obecnie w trakcie rozruchu są projekty (zarówno adsorpcja zmiennociśnieniowa, jak i płuczka aminowa) we Francji i w Luksemburgu.
– Jako generalny wykonawca jesteśmy ukierunkowani na inżynierię procesową. Stale udoskonalamy i rozszerzamy własne rozwiązania technologiczne i procesowe – dodaje Jacek Chrząstek. – Opracowaliśmy dwie zasadniczo różne technologie wytwarzania biogazu z różnych źródeł (np. biomasy, odpadów o wysokiej zawartości materii organicznej, roślin energetycznych). Obie technologie są samodzielnie rozwijane i chronione patentami. Są to proces mokrej fermentacji – Laran-Loop-digester – oraz proces suchej fermentacji – Laran Plug-Flow-digester – podkreśla.
[ramka][srodtytul]Warto wiedzieć[/srodtytul]
[b]Proces mokrej fermentacji [/b]