O ponad 5 proc. drożały rano akcje Elkopu, którego spółka zależna w 43,3 proc. - Elkop Energy - podpisała wstępną umowę nabycia sześciu elektrowni wiatrowych. Ostateczna umowa ma zostać zawarta do 7 czerwca.

Szykowany na NewConnect Elkop Energy chce przez spółkę Hibertus (ma 100 proc. akcji) kupić sześć wiatraków o mocy 100 kW każdy w kujawsko-pomorskiem. Jak czytamy w komunikacie, każdy wiatrak można rozbudować do 1 MW. Zakup elektrowni i ich rozbudowa są szacowane na około 10,5 mln euro (około 40 mln zł).

- Zakup elektrowni w obecnym kształcie to koszt około 2 mln zł - komentuje Mariusz Patrowicz, wiceprzewodniczący rady nadzorczej Elkopu i inwestor giełdowy. Pieniądze na inwestycję Elkop Energy może pozyskać z emisji prywatnej, poprzedzającej debiut na NewConnect. Powinna się ona odbyć w najbliższych dniach a jej wartość wynieść około 2 mln zł. Debiut planowany jest na przełom I i II półrocza.

Hibertus będzie musiał jeszcze uzyskać koncesję na obrót energią. - Rozbudowa elektrowni będzie możliwa przy uzyskaniu pieniędzy z funduszy unijnych, na poziomie 30-50 proc. wartości inwestycji. Będziemy o nie aplikować - podsumowuje Patrowicz.