- Bierzemy pod uwagę zaproponowanie wyższej dywidendy z zysku KGHM niż obecna rekomendacja zarządu (zarząd spółki zarekomendował wypłatę 30 proc. z zysku – red.) – powiedział dziennikarzom wiceminister skarbu Paweł Tamborski. Dodał, że „ministerstwo czeka jednak na strategię spółki".

Wiceminister poinformował także, że Skarb Państwa nie zamierza sprzedawać swoich akcji w spółce. Zamiast tego rozważa rewizję podatku od wydobycia. Nastąpi to najprawdopodobniej w przyszłym roku.

Co z pozostałymi spółkami, w których udziały ma Skarb Państwa?. Paweł Tamborski zapytany o to, czy będzie dywidenda z zysku PGNIG powiedział, że skoro spółka ma zysk to resort rozważa wypłacenie dywidendy ( zarząd rekomendował pozostawienie całego zysku w spółce – red.)

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku PGE. Tamborski, pytany o ewentualna dywidendę, poinformował, że „jest to ciekawy przypadek bo może się okazać, że ta spółka będzie miała dużo wolnych środków". Zastrzegł jednak, że i w tym przypadku resort czeka na nową strategię spółki.

Ile powinien pozyskać Skarb Państwa z prywatyzacji i dywidend w tym roku? W ocenie wiceministra, tegoroczne plany resortu zebrania 5 mld zł z prywatyzacji oraz 5 mld zł z dywidend z zysku spółek są całkowicie realne.