Choć Rosja i Indie to prawie sąsiedzi, do tej pory do subkontynentu docierało niewiele rosyjskich surowców energetycznych. Hinduski koncern paliwowy pracuje na Sachalinie ( 20 proc. w projekcie Sakhalin-1 wydobycia gazu z szelfu).

- Indie to dla Rosji bardzo ważny kraj. Chcemy rozszerzyć naszą współpracę. Rozpatrujemy możliwość dostaw ropy do hinduskich rafinerii - zapowiedział Igor Sieczin prezes Rosneft podczas wizyty w Delhi, podał Bloomberg.

Na początku lutego Panabaka Lakshmi z hinduskiego ministerstwa ropy podał, że Rosneft zaproponował ONGC Videsh (spółka zależna ONGC) wspólne prace poszukiwawczo geologiczne na 10 szelfowych działkach na Morzu Barentsa oraz na jednej na Morzu Czarnym.

Hindusi ocenili pięć działek na Morzu Barentsa jako nieopłacalne a z pozostałych wybrali dwie najbardziej perspektywiczne.

Teraz Indie gotowe są zbudować rurociąg do transportu rosyjskiej ropy na swoje terytorium. Strony utworzyły grupę roboczą, która ma opracować szczegóły projektu. Państwowy ONGC to największy koncern Indii. Powstał w 1956 r, zatrudnia 34 tys ludzi. Rosneft (prawie 100 tys.pracowników) jest największym na świecie producentem ropy (206 mln t w 2013 r). W kierunku wschodnim sprzedaje ją do Chin.