Tusk: Opole będzie budowane

Potwierdziliśmy gotowość rządu do budowy Elektrowni Opole. Uznaliśmy, że rząd znajdzie środki i sposoby, by ta inwestycja była prowadzona zgodnie z planami - powiedział premier Donald Tusk podczas kongresu IPO Summit.

Publikacja: 06.06.2013 14:22

Tusk: Opole będzie budowane

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Zapowiedzi, że decyzje w sprawach tej kluczowej inwestycji Polskiej Grupy Energetycznej zapadną właśnie w tym tygodniu, pojawiły się na profilu premiera na Twitterze

– Temat elektrowni w Opolu nie został zamknięty. Intensywnie pracujemy – zapowiedział 1 czerwca.

Reakcja giełdy

O tym, jak bardzo te zapowiedzi wzięli do serca inwestorzy giełdowi, świadczyć mogą notowania Rafako, Polimeksu-Mostostalu i Mostostalu Warszawa. To właśnie to trio miałoby zrealizować wart 9,4 mld zł netto kontrakt z Polską Grupą Energetyczną, w której skład wchodzi opolska siłownia. Już od kilku dni mocno rosły kursy akcji wszystkich trzech spółek.

Dziś od rana taniały akcje samej PGE, jednak o godz. 13:15 nastąpiło tąpnięcie. O godz. 13:43 spadek notowań przekroczył 5 proc., i nie zapowiada się, by sytuacja poprawiła się do końca sesji. Tymczasem akcje Rafako podrożały nawet o ponad 20 proc., do 6,2 zł, najwyższego poziomu od ponad dwóch miesięcy.

Analitycy nie mają wątpliwości – opłacalność inwestycji w Opolu jest bardzo wątpliwa.  Według naszych informacji rozmowy w sprawie Opola dotyczą obecnie tego, jaką formułę mogłoby mieć wsparcie dla tego projektu. PGE zamiar rezygnacji z budowy w Opolu dwóch bloków o mocy 900 MW każdy ogłosiła ponad dwa miesiące temu. Wywołała tym sprzeczne reakcje. Analitycy giełdowi poparli krok, oceniając, że budowa nowych mocy jest obecnie nieopłacalna i z punktu widzenia PGE niepotrzebna. Z drugiej strony opolski projekt jest oceniany jako strategiczny dla kraju. Nie ma na razie zapowiedzi, w jakich terminach inwestycja mogłaby zostać zrealizowana.

Zadowolenie w rafako

Rafako z ogromnym zadowoleniem przyjęło zapowiedzi szefa rządu. - Cały czas wierzyliśmy, że ten projekt będzie realizowany dlatego pozostawiliśmy formułę otwartą podpisując z klientem 16 maja stosowny aneks do umowy. Aneks wydłużył termin określający możliwość wydania przez zamawiającego zawiadomienia o zamiarze podjęcia prac na projekcie o czym Rafako informowało raportem bieżącym - powiedział nam Paweł Mortas, szef Rafako.

Dodał, że realizacja projektu daje gwarancję dalszego rozwoju polskich firm działających w sektorze energetycznym, takich jak Rafako, Mostostal, Polimex czy inne polskie firmy z branży. - To również utrzymanie miejsc pracy oraz kształcenie kadry przy realizacji tego projektu - dodał.

Zapowiedzi, że decyzje w sprawach tej kluczowej inwestycji Polskiej Grupy Energetycznej zapadną właśnie w tym tygodniu, pojawiły się na profilu premiera na Twitterze

– Temat elektrowni w Opolu nie został zamknięty. Intensywnie pracujemy – zapowiedział 1 czerwca.

Pozostało 90% artykułu
Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie
Energetyka
Rosyjski szantaż w Famurze. Chcą odkupić udziały warte 70 mln zł za 1 tys. euro