O zaplanowanym na poniedziałek przekazaniu zarządzania elektrownią poinformował agencję Interfaks minister Ali Arbar Salechi. Pierwszy blok elektrowni  osiągnął pełną moc (1 GW) w sierpniu ubiegłego roku, a cała elektrownia weszła do eksploatacji w czerwcu tego roku.

Historia pierwszej elektrowni atomowej w Iranie rozpoczęła się w latach 70-tych XX w. Wtedy na zamówienie szacha Rezy Pahlawiego budowę rozpoczął niemiecki Siemens. Inwestycję przerwało przejęcie władzy przez islamistów w 1979 r.

W 1992 r w Iranie pojawili się Rosjanie z koncernu Rosatom. Rosyjsko-irański kontrakt na budowę elektrowni został podpisany w 1998 r. Kwota kontraktu opiewała na ok. miliard dolarów. Rosjanie zostali wyłącznymi dostawcami paliwa do elektrowni. Iran planuje też wybudowanie 10 zakładów wzbogacania uranu. Kontrakt na budowę także, prawdopodobnie, zrealizuje spółka zależna Rosatomu- Atomstrojeksport. Rosja zarobi też na odbiorze i składowaniu zużytego paliwa.

Oficjalnie elektrownię otwarto trzy lata temu, gdy rozpoczęło się zapełnianie paliwem. Jeszcze 2-3 lata Rosja będzie współudziałowcem spółki z Iranem zajmującej się eksploatacją siłowni.

W tym roku Teheran podał, że Rosjanie wybudują też drugą elektrownię jądrową w kraju. Ma stanąć w centralnej prowincji Isfahan.