- W tej chwili mamy zakontraktowane projekty na 5,5 mld zł. Główne projekty związane z rozbudową krajowej sieci to budowa połączeń transgranicznych z Litwą, Ukrainą i Niemcami - powiedział na konferencji prasowej Henryk Majchrzak, prezes PSE.

Połączenie z Litwą będzie gotowe pod koniec 2015 roku.

W latach 2011-2013 PSE zrealizowało szereg inwestycji m.in opracowano wieloletnią taryfę, połączono kablem Polskę i Szwecję oraz zrealizowano projekty na Euro2012 np. rozbudowano linie i stacje elektroenergetyczne we Wrocławiu i Poznaniu. W ubiegłym roku wydano 700 mln zł, za które zrealizowano plan inwestycji w 100 proc. - Zostało nam 20 mln zł rezerwy z zaplanowanego budżetu - stwierdził Marcin Laskowski, dyrektor departamentu inwestycji. Dodał, że w tym roku inwestycje pochłoną 740 mln zł, z czego 430 mln zł pójdzie na połączenie z  Litwą.

PSE jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Pełni funkcję Operatora Systemu Przesyłowego. W 2012 r. spółka zarobiła na czysto 709,8 mln zł, a jej przychody wyniosły blisko 6,8 mld zł.

Celem PSE jest zakończenie połączenia z Niemcami do grudnia 2015 r lub maksymalnie do połowy 2016 r. - W tym czasie spodziewamy się kłopotów z mocami w kraju, dlatego chcemy być na to przygotowani - stwierdził Majchrzak. Co do połączenia z Ukrainą spółka ma już koncepcję techniczną uzgodnioną z drugą stroną. Trwają prace studyjne.