Nie będzie kolejnych podwyżek cen prądu

Adobe Stock

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki nie zgodził się na kolejne podwyżki cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Nowe wnioski taryfowe złożyły cztery firmy energetyczne: PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót.

 

W ocenie prezesa URE obecna sytuacja rynkowa nie uzasadnia wnioskowanych przez przedsiębiorstwa podwyżek cen energii. Decyzja regulatora oznacza, że czterej sprzedawcy będą stosować w rozliczeniach z klientami w gospodarstwach domowych korzystających z oferty taryfowej (grupy taryfowe G) dotychczasowe ceny energii elektrycznej – poinformowało biuro prasowe URE.

Wnioski o podniesienie cen wpływały do regulatora do końca lutego. PGE i Enea wystąpiły z wnioskami o zatwierdzenie nowych taryf, ponieważ ceny zatwierdzone przez regulatora w grudniu 2019 r. i w styczniu 2020 r. obowiązywały tylko do końca marca. Natomiast Energa i Tauron zwróciły się z wnioskami o zmianę aktualnie obowiązujących taryf, które obowiązują do końca 2020 r. Przez ostatnie miesiące regulator kilkukrotnie wzywał firmy do uzupełnienia dokumentacji oraz przedstawienia informacji, których celem było ustalenie, czy wnioskowane przez sprzedawców zmiany są zasadne.

Adobe Stock

Wcześniej prezes URE zgodził się na podniesienie tegorocznych rachunków za prąd odbiorców indywidualnych, obejmujących m.in. wzrost ceny prądu i kosztów dostarczenia energii do domów, średnio o 12 proc., czyli o 9 zł miesięcznie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ukraina: MFW chce droższego gazu

Władze w Kijowie do końca roku spodziewają się piątej transzy kredytu MFW. Ale fundusz ...

Konieczne dalsze inwestycje w moce

Polskie Sieci Elektroenergetyczne przedstawiły do konsultacji projekt planu rozwoju zaspokojenia zapotrzebowania na energię do ...

Unijna dyrektywa uderzy w Gazprom

Już wiosną 2018 r. może zostać przyjęta nowa dyrektywa gazowa, która utrudni powstanie Nord ...

PGNiG wypłaci zaliczkę na dywidendę

Do podziału trafi 404,5 mln zł. Tym samym na każdą akcję przypadnie po 0,07 ...

Afera „Przyjaźni”: zdumiewające ustalenia śledztwa

Brudną ropę do naftociągu zaopatrującego pół Europy oddawały rosyjskie firmy działające…nielegalnie. Miejsce wrzutu brudnego surowca ...

Gazprom zdobył lukratywny kontrakt w Iranie

Rosyjski koncern gazowy Gazprom zdobył lukratywny kontrakt w Iranie. Gazprom ma eksploatować ogromne irańskie ...