Sasin: Rekompensaty za podwyżki cen energii nie dla wszystkich

Adobe Stock

Na rekompensaty za podwyżki cen energii będą mogły liczyć wyłącznie osoby, których zarobki lokują się w pierwszym progu podatkowym – zapowiedział na antenie Radia Plus wicepremier i minister aktywów państwowych, Jacek Sasin.

 

– Musimy dopracować sam techniczny mechanizm wypłat – dowodził Sasin w trakcie audycji Sedno Sprawy. – W 2021 r. będzie trzeba złożyć wniosek, co do tego nie ma wątpliwości, bo to będzie świadczenie wypłacane na wniosek – wskazywał.

I nie wszyscy mogą liczyć na wypłatę. – 100 procent zwrotu tego, co zostało podniesione, dla osób w pierwszym progu podatkowym, to jest jedyne kryterium – mówił polityk PiS. – Do tych osób mniej zamożnych to jest kierowane. Zaplanowaliśmy w MAP, żeby to określenie bycia w pierwszym progu podatkowym nie generowało konieczności składania zaświadczenia z Urzędu Skarbowego, tylko odbywało się na oświadczenie. Elementarny element zaufania do obywateli państwo powinno posiadać – podsumowywał barwną frazą wicepremier.

 

 

Adobe Stock

Na rekompensaty miałoby zostać przeznaczone 3 mld zł co roku. Kwota ta została jakoby wyliczona w oparciu o założenie, że zużycie energii będzie „wysokie”, a o rekompensaty wystąpią wszyscy, którzy będą do tego uprawnieni. Choć zapewne można zakładać, że rząd liczy, iż nie wszyscy będą chcieli odzyskać nadpłacone pieniądze.

Ważny jest jednak inny komunikat: chronimy Polaków przed skutkami polityki klimatycznej UE, której wynikiem jest wzrost cen – jak podkreślał Sasin. Z jego słów wynika też, że przedłużeniu ubiegłorocznego zamrożenia cen sprzeciwiła się Bruksela. – W ubiegłym roku było inne rozwiązanie, mamy w tej chwili opinię KE, jest to traktowane jako niedozwolona pomoc publiczna i musieliśmy znaleźć inne rozwiązanie – skwitował.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

JSW przygląda się projektom węglowym Prairie Mining

Polski producent węgla koksowego w najbliższych dniach spotka się z Prairie Mining, by negocjować ...

Gazowe rozmowy Unii, Rosji i Ukrainy

Trójstronne rozmowy o tranzycie gazu między Unią, Rosją i Ukrainą odbędą się w Brukseli ...

Krężel: w Niemczech jest tańszy prąd niż w Polsce

Budowanie poduszek było możliwe. Niestety to nie nastąpiło i teraz zmierzenie się z problemem ...

„Gazprom dostał to, na co zasłużył”

Rosyjskie komentarze po wygranej PGNiG z Gazpromem w Sztokholmie potwierdzają, że taki wyrok był ...

B. prezes PKN Orlen Andrzej Modrzejewski w zarządzie czeskiego Unipetrolu

Były prezes PKN Orlen w latach 1999-2002 Andrzej Mikołaj Modrzejewski oraz prezes Grupy Hoteli ...

Potrzebna strategia dla ciepła

Polsce potrzebny jest kompleksowy plan modernizacji segmentu ciepłownictwa, które dziś w dużej mierze opiera ...