Sasin: Rekompensaty za podwyżki cen energii nie dla wszystkich

Adobe Stock

Na rekompensaty za podwyżki cen energii będą mogły liczyć wyłącznie osoby, których zarobki lokują się w pierwszym progu podatkowym – zapowiedział na antenie Radia Plus wicepremier i minister aktywów państwowych, Jacek Sasin.

 

– Musimy dopracować sam techniczny mechanizm wypłat – dowodził Sasin w trakcie audycji Sedno Sprawy. – W 2021 r. będzie trzeba złożyć wniosek, co do tego nie ma wątpliwości, bo to będzie świadczenie wypłacane na wniosek – wskazywał.

I nie wszyscy mogą liczyć na wypłatę. – 100 procent zwrotu tego, co zostało podniesione, dla osób w pierwszym progu podatkowym, to jest jedyne kryterium – mówił polityk PiS. – Do tych osób mniej zamożnych to jest kierowane. Zaplanowaliśmy w MAP, żeby to określenie bycia w pierwszym progu podatkowym nie generowało konieczności składania zaświadczenia z Urzędu Skarbowego, tylko odbywało się na oświadczenie. Elementarny element zaufania do obywateli państwo powinno posiadać – podsumowywał barwną frazą wicepremier.

 

 

Adobe Stock

Na rekompensaty miałoby zostać przeznaczone 3 mld zł co roku. Kwota ta została jakoby wyliczona w oparciu o założenie, że zużycie energii będzie „wysokie”, a o rekompensaty wystąpią wszyscy, którzy będą do tego uprawnieni. Choć zapewne można zakładać, że rząd liczy, iż nie wszyscy będą chcieli odzyskać nadpłacone pieniądze.

Ważny jest jednak inny komunikat: chronimy Polaków przed skutkami polityki klimatycznej UE, której wynikiem jest wzrost cen – jak podkreślał Sasin. Z jego słów wynika też, że przedłużeniu ubiegłorocznego zamrożenia cen sprzeciwiła się Bruksela. – W ubiegłym roku było inne rozwiązanie, mamy w tej chwili opinię KE, jest to traktowane jako niedozwolona pomoc publiczna i musieliśmy znaleźć inne rozwiązanie – skwitował.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lotos zwiększy wydobycie i marże

Niedawno koncern rozpoczął eksploatację norweskiego złoża Utgard. Wkrótce pełne efekty ekonomiczne będą też widoczne ...

Total rośnie w siłę w Arktyce

Francuski koncern zwiększa inwestycje w rosyjskiej Arktyce. Podpisał nową umowę z gazowym koncernem Novatek. ...

New technologies for the environment

Last year, KGHM spent almost PLN 369 million on pro-environmental investments. By 2023, KGHM ...

Unijni producenci stali liczą na wsparcie

Komisja Europejska w listopadzie przedstawi strategię dla przemysłu. Energochłonne branże już teraz liczą na ...

Surowcowa wańka wstańka

Polska nie ma szczęścia do różnicowania dostaw surowców energetycznych. Ilekroć chcemy uniezależnić się od ...

Fiskus weźmie 10 mld zł z energetyki

Minister energii planuje przesunięcia w kapitałach firm energetycznych, od których muszą one zapłacić wysoki ...