Morawiecki: Kowalski za prąd nie zapłaci więcej

Premier Mateusz Morawiecki zasygnalizował, że uda się wypracować taki mechanizm, żeby gospodarstwa domowe nie miały podwyżki cen prądu.

 

Premier, na antenie radia RMF FM podkreślił, że w Polsce ceny prądu należą do najniższych w Unii Europejskiej. –  Mam przekonanie, że uda się wypracować mechanizm, żeby gospodarstwa domowe nie miały podwyżki cen prądu – powiedział Morawiecki.

Natomiast w innej sytuacji jest biznes. Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin kilka dni temu informował, że podwyżek cen prądu dla indywidualnych odbiorców nie będzie, ale dodał, że podmioty gospodarcze muszą liczyć się z tym, że będą musiały płacić za prąd tyle, ile wynika  z rynkowych cen wytwarzania energii.

 

 

Tymczasem Urząd Regulacji Energetyki poinformował w poniedziałek, że trafiły do niego wnioski dotyczące wysokości taryf na sprzedaż energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2020 r. Wnioski skierowały zobowiązane do tego przedsiębiorstwa energetyczne, czyli tzw. sprzedawcy z urzędu z czterech grup energetycznych: PGE, Tauron, Enea i Energa.

– Co teraz zawnioskowały spółki energetyczne,  jeszcze nie wiem – powiedział w sobotę premier. Dodał, że wnioski te są składane do regulatora i „że w dialogu z nim jest wypracowywany mechanizm”.

Tegoroczne zamrożenie cen prądu mocno wpływa na biznesy firm energetycznych. Funkcjonują one w niepewnym otoczeniu rynkowym, co ma przełożenie na ich wycenę. Wartość akcji wszystkich państwowych spółek energetycznych notowanych na giełdzie w ostatnich latach mocno spadała. Jest to również pokłosie  skłaniania ich do wspierania lub kupowania podupadających kopalni, wciągnięcie koncernów w plan wybudowania w Ostrołęce kontrowersyjnego bloku węglowego czy  utrzymywanie wysokich cen krajowego węgla dla energetyki, by wykazać rentowność polskiego górnictwa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Będzie spotkanie Energi z obligatariuszami?

Jest ryzyko przekroczenia kowenantów przez Energę po podjęciu się realizacji wartego 5,5–6 mld zł ...

Spór o wiatraki nierozstrzygnięty

Nie będzie uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego ws. opodatkowania elektrowni wiatrowych. Sąd ogłosi wyrok, ale ...

W Lotosie nadal trwa due diligence

Gdański koncern podaje, że PKN Orlen cały czas analizuje jego kondycję handlową, finansową, prawną ...

Jakucja odłączona od zasilania

Moskwa wprowadziła w swojej największej i najzimniejszej prowincji stan wyjątkowy. Pożar w rejonowej elektrowni ...

Azerski gaz doszedł do Europy

Gotowy jest gazociąg, którym gaz z Azerbejdżanu dotrze do Europy omijając Rosję. Przesył rusza ...

Polska otwarta na integrację

Minister energii Tchórzewski zapewnia, że Polska jest otwarta na rozmowy z Państwami Bałtyckimi w ...