Morawiecki: Kowalski za prąd nie zapłaci więcej

Premier Mateusz Morawiecki zasygnalizował, że uda się wypracować taki mechanizm, żeby gospodarstwa domowe nie miały podwyżki cen prądu.

 

Premier, na antenie radia RMF FM podkreślił, że w Polsce ceny prądu należą do najniższych w Unii Europejskiej. –  Mam przekonanie, że uda się wypracować mechanizm, żeby gospodarstwa domowe nie miały podwyżki cen prądu – powiedział Morawiecki.

Natomiast w innej sytuacji jest biznes. Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin kilka dni temu informował, że podwyżek cen prądu dla indywidualnych odbiorców nie będzie, ale dodał, że podmioty gospodarcze muszą liczyć się z tym, że będą musiały płacić za prąd tyle, ile wynika  z rynkowych cen wytwarzania energii.

 

 

Tymczasem Urząd Regulacji Energetyki poinformował w poniedziałek, że trafiły do niego wnioski dotyczące wysokości taryf na sprzedaż energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2020 r. Wnioski skierowały zobowiązane do tego przedsiębiorstwa energetyczne, czyli tzw. sprzedawcy z urzędu z czterech grup energetycznych: PGE, Tauron, Enea i Energa.

– Co teraz zawnioskowały spółki energetyczne,  jeszcze nie wiem – powiedział w sobotę premier. Dodał, że wnioski te są składane do regulatora i „że w dialogu z nim jest wypracowywany mechanizm”.

Tegoroczne zamrożenie cen prądu mocno wpływa na biznesy firm energetycznych. Funkcjonują one w niepewnym otoczeniu rynkowym, co ma przełożenie na ich wycenę. Wartość akcji wszystkich państwowych spółek energetycznych notowanych na giełdzie w ostatnich latach mocno spadała. Jest to również pokłosie  skłaniania ich do wspierania lub kupowania podupadających kopalni, wciągnięcie koncernów w plan wybudowania w Ostrołęce kontrowersyjnego bloku węglowego czy  utrzymywanie wysokich cen krajowego węgla dla energetyki, by wykazać rentowność polskiego górnictwa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Enea: Tylko w OZE powinno być lepiej w 2016 r.

Enea spodziewa się w tym roku pogorszenia perspektyw segmentach wydobycie, dystrybucja i obrót – ...

Analitycy: połączenie Orlenu i Lotosu korzystne dla koncernów

Jeśli dojdzie do publicznego wezwania, to koszt zakupu przez płocki koncern 66 proc. walorów ...

Skandynawska lekcja czystego powietrza

Stosując 15 skandynawskich rozwiązań, świat może zmniejszyć szkodliwe emisje o 4 gigatony rocznie. Tyle ...

Wenezuela skupiła rosyjskie obligacje, zapłaciła pieniędzmi ze złota

Rekordowe zakupy rosyjskich obligacji skarbowych przez zagranicznych inwestorów. Eksperci tłumaczą tym, że to Wenezuela skupiła ...

Nieunikniony zmierzch ery wydobycia węgla

Bruksela chce wprowadzać kolejne rozwiązania zmniejszające opłacalność wytwarzania prądu z węgla. Wyższe ceny praw ...

Enea ma umowę na kupno elektrowni Połaniec

Enea podpisała z Engie International Holdings warunkową umowę kupna 100 proc. akcji Engie Energia ...