Morawiecki: Kowalski za prąd nie zapłaci więcej

Premier Mateusz Morawiecki zasygnalizował, że uda się wypracować taki mechanizm, żeby gospodarstwa domowe nie miały podwyżki cen prądu.

 

Premier, na antenie radia RMF FM podkreślił, że w Polsce ceny prądu należą do najniższych w Unii Europejskiej. –  Mam przekonanie, że uda się wypracować mechanizm, żeby gospodarstwa domowe nie miały podwyżki cen prądu – powiedział Morawiecki.

Natomiast w innej sytuacji jest biznes. Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin kilka dni temu informował, że podwyżek cen prądu dla indywidualnych odbiorców nie będzie, ale dodał, że podmioty gospodarcze muszą liczyć się z tym, że będą musiały płacić za prąd tyle, ile wynika  z rynkowych cen wytwarzania energii.

 

 

Tymczasem Urząd Regulacji Energetyki poinformował w poniedziałek, że trafiły do niego wnioski dotyczące wysokości taryf na sprzedaż energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2020 r. Wnioski skierowały zobowiązane do tego przedsiębiorstwa energetyczne, czyli tzw. sprzedawcy z urzędu z czterech grup energetycznych: PGE, Tauron, Enea i Energa.

– Co teraz zawnioskowały spółki energetyczne,  jeszcze nie wiem – powiedział w sobotę premier. Dodał, że wnioski te są składane do regulatora i „że w dialogu z nim jest wypracowywany mechanizm”.

Tegoroczne zamrożenie cen prądu mocno wpływa na biznesy firm energetycznych. Funkcjonują one w niepewnym otoczeniu rynkowym, co ma przełożenie na ich wycenę. Wartość akcji wszystkich państwowych spółek energetycznych notowanych na giełdzie w ostatnich latach mocno spadała. Jest to również pokłosie  skłaniania ich do wspierania lub kupowania podupadających kopalni, wciągnięcie koncernów w plan wybudowania w Ostrołęce kontrowersyjnego bloku węglowego czy  utrzymywanie wysokich cen krajowego węgla dla energetyki, by wykazać rentowność polskiego górnictwa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Turcja nie chce atomu z Rosji

Po gazociągu Turecki Potok, Rosja może stracić kolejną wielką inwestycję na terenie Turcji. Ankara ...

Rosneft będzie prowadzić badania naukowe w Katarze

Rosyjski koncern paliwowy otworzył w Katarze swoje centrum badawczo-naukowe. Mają tam powstawać nowatorskie produkty ...

Wyższe rachunki za prąd, ale tylko trochę

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy dystrybutorom energii elektrycznej oraz tzw. sprzedawcom z urzędu. ...

Spekulanci kontra OPEC

W 2018 r rynek rynek ropy czeka pięć wyzwań. Najtrudniejsze będzie utrzymanie stabilności cenowej. ...

Obajtek: jesteśmy koncernem globalnym

O szczegółach trwającego przejęcia Grupy Lotos, niedocenianej petrochemii, budowie wizerunku globalnego gracza, wspieraniu Roberta ...

Urząd Regulacji Energetyki bez prezesa

Jak poinformowała kancelaria premiera, w konkursie na prezesa URE nie wyłoniono żadnego kandydata. Oznacza ...