Rząd zajmie się dziś rekompensatami dla przemysłu

Adobe Stock

Rada Ministrów ma się dziś zająć kwestią rekompensat dla branż energochłonnych, których konkurencyjność ucierpiała wskutek raptownych podwyżek cen prądu. Według założeń projektu przygotowanego przez ministerstwo przedsiębiorczości i technologii, środki na rekompensaty mają pochodzić z pieniędzy uzyskanych poprzez sprzedaż uprawnień do emisji CO2 w roku poprzednim.

 

Na rekompensaty władze będą mogły przeznaczyć do 25 proc. przychodów z wspomnianego wyżej źródła. Gdyby się okazało, że łączna kwota pieniędzy, o które zawnioskują przedsiębiorcy, przewyższy środki uzyskane przez sprzedaż uprawnień – rekompensata będzie zmniejszana proporcjonalnie dla wszystkich uprawnionych.

Jak już wspominaliśmy, na liście potencjalnych beneficjentów tej formy wsparcia może znaleźć się około 300 podmiotów – przede wszystkim z branży hutniczej, chemicznej oraz papierniczej. W firmach tego typu koszty energii mogą dobić nawet poziomu 40 proc. kosztów. Resort podkreśla więc negatywny wpływ wyższych rachunków za energię na konkurencyjność tych branż. MPiT policzyło też, że ceny dla przemysłu energochłonnego bez rekompensat wynosiłyby ok. 65 zł/MWh, zaś dzięki schematowi wsparcia różnica spadnie do 27 zł/MWh.

 

CZYTAJ TAKŻE: Ceny prądu zamrożone. Sejm uchwalił nowelę

 

MPiT podkreśla również, że w innych krajach europejskich podobne systemy rekompensowania kosztów prądu funkcjonuj od dawna.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W. Brytania: nowa elektrownia atomowa nieprędko

Na wyspach Brytyjskich miała powstać pierwsza od dziesięcioleci elektrownia atomowa. Jednak główny inwestor wciąż ...

Quo vadis, przyszły championie?

Przed spółkami rafineryjnymi stoi nie lada wyzwanie. W jaki sposób dostosować model biznesowy do ...

Fala tropików stawia w gotowości energetykę

Ponad 30-stopniowe upały mogą skutkować kolejnymi rekordami zapotrzebowania. Przed nami co najmniej tydzień wysokich ...

Rosyjskie paliwa na pomoc Grecji

Rosja rozważa pomoc Grecji w formie dostaw paliw. Nie wiadomo, kto by za to ...

Gazprom odpłynął w siną dal

Pływający terminal Gazpromu, który miał zaopatrywać w gaz graniczący z Polską obwód kaliningradzki, odpłynął ...

URE podał kwoty rekompensat za KDT na 2016 r.

Wytwórcy energii otrzymają w przyszłym roku około 469 mln zł w ramach rekompensat za ...