Prezes URE: sprzedawcy energii zbyt wysoko windują ceny

Fotorzepa/Robert Gardziński

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przekonuje, że proponowanie na wolnym rynku wyższych cen energii niż 330 zł/MWh nie znajduje uzasadnienia w obecnej sytuacji rynkowej. Część firm oferuje ceny sięgające nawet 500 zł/MWh.


– Z naszych analiz wynika, że wzrost cen energii dla odbiorcy końcowego do poziomu ok. 330 zł/ MWh wydaje się być uzasadniony. Jednak oferowanie odbiorcom cen dochodzących od 380 nawet do 500 zł za MWh jest w ocenie prezesa URE nieuprawnionym wykorzystywaniem możliwości stwarzanych przez aktualny kształt rynku – podkreślał Maciej Bando, prezes URE. – W trudnych warunkach rynkowych oczekiwania spółek energetycznych co do zysku powinny zostać zrewidowane – dodał.

Zaznaczył, że jednym z głównych elementów mających wpływ na rachunek za prąd jest cena energii. Oprócz tego rachunki obejmują także m.in. akcyzę, VAT, koszty tzw. obowiązków kolorowych (tzw. białe, zielone i niebieskie certyfikaty) oraz koszty dostarczania energii sieciami elektroenergetycznymi. Podkreślił też, że średnia wartość kontraktów terminowych na 2019 r. za 11 miesięcy tego roku na Towarowej Giełdzie Energii oscyluje wokół 240 zł netto za MWh. Także cena energii z przeprowadzonych przez URE w tym roku aukcji OZE wyniosła ok. 240 zł/ MWh. Prezes URE wyliczył, że jeżeli doliczymy do tej ceny koszty akcyzy, kolorowych certyfikatów, koszty własne oraz jednostkowy zysk uzyskujemy cenę na poziomie ok. 330 zł/ MWh. Według niego taka cena powinna zapewniać wytwórcom i przedsiębiorstwom obrotu pokrycie ich kosztów uzasadnionych oraz uzyskanie zysku uwzględniającego sytuację rynkową.

Prezes URE poinformował także o zakończeniu postępowania dotyczącego skoku cen w kontraktach notowanych w pierwszej połowie tego roku. Postępowanie miało na celu ustalenie czy zachodzi uzasadnione podejrzenie manipulacji na rynku określone w przepisach rozporządzenia REMIT. – Dokumentację zgromadzoną w  postępowaniu skierowałem do prokuratury – poinformował Bando.

Regulator zarządził także kolejne postępowanie w ramach rozporządzenia REMIT dotyczące działań uczestników rynku na TGE w odniesieniu do kontraktów z dostawami energii elektrycznej na 2019 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Arabia Saudyjska zmniejsza dostawy ropy do USA

Saudyjczycy ładują mniej ropy do tankowców płynących do USA – wynika z danych firmy ...

PTPIREE z nowymi członkami zarządu

Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej dokonało zmian w zarządzie. Nowym wiceprezesem został ...

40 mln zł dla Taurona na podłączanie mikroinstalacji

Tauron Dystrybucja otrzyma prawie 40 mln zł z unijnych środków na przebudowę i budowę ...

CEZ przeprowadza się z Bałkanów na Zachód

Największy producent energii w postkomunistycznej części Unii Europejskiej, firma CEZ, ogranicza działalność na wciąż ...

Tauron wygrywa przetargi

Tauron po raz czwarty wygrał największy w Polsce przetarg na sprzedaż energii dla podmiotów ...

Polacy nie lubią mrozu. Pobili rekord zapotrzebowania na moc

We wtorek około godziny 19 padł kolejny rekord zapotrzebowania na moc w zimowym szczycie. ...