W latach 2009-2013 r. pracował w KPMG Advisory jako dyrektor odpowiedzialny za obszar energetyki w Regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz usługi tej firmy w zakresie doradztwa finansowego i strategicznego dla przedsiębiorstw sektora energetycznego w Polsce. Przeprowadził i nadzorował szereg transakcji i projektów w sektorze elektroenergetycznym. Wcześniej, w latach 2005-2007 pełnił funkcję wiceprezesa zarządu ds. Inwestycji w czeskiej spółce Unipetrol (Grupa Orlen), odpowiadając m.in. za przygotowanie i wdrożenie strategii inwestycji i restrukturyzacji organizacyjnej i nadzór nad projektami M&A w grupie. W latach 2004-2005 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa w rządzie Marka Belki. W latach 1995-2004 pracował na kierowniczych stanowiskach w międzynarodowych firmach doradczych Pricewaterhouse Coopers (2001-2004 i 1995-2000) oraz Arthur Andersen Poland (2000-2001). W latach 2019-2024 był członkiem zarządu ds. Ekonomicznych w spółce Tramwaje Warszawskie.
Z kolei Marcin Laskowski od kilku lat pracował w ramach Polskiej Grupy Biogazowej będącej obecnie częścią francuskiego koncernu Total Energies. W Polskiej Grupie Biogazowej pełni funkcję Prezesa PGB Inwestycje, a także wiceprezesa PGB Serwis. Jako wiceprezes Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej (PIGEOR) prowadzi działania na rzecz rozwoju regulacji prawnych mających na celu rozwój energetyki, w tym OZE.
Przez szereg lat był odpowiedzialny jako Dyrektor Departamentu Inwestycji w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych za rozwój krajowej sieci przesyłowej, a w tym brał czynny udział w tworzeniu regulacji prawnych dedykowanych elektroenergetyce. Był odpowiedzialny m.in. za projekt elektroenergetyczny Polska-Litwa współfinansowany środkami UE.
Zadania dla nowego prezesa
Nowy prezes PGE będzie miał za zadanie dokończyć wiele inicjatyw dekarbonizacyjnych poprzedniego zarządu. Kluczowa będzie decyzja o losie zawieszonej aktualizacji strategii PGE do 2030 r., która zakłada całkowite odejście od węgla, w tym także w ciepłownictwie. Zakładała ona także zeroemisyjność koncernu w 2040 r., a więc o dziesięć lat wcześniej niż wciąż obowiązujący dokument z 2020 r.
Nowy zarząd może zdecydować się na własną wersję strategii, która jednak powinna przewidywać, co stanie się z elektrowniami węglowymi, które były przygotowane do wydzielenia ze spółek energetycznych. Analitycy podkreślają, że model uwzględniający powołanie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego przeszedł do historii, a nowa koncepcja transformacji energetycznej nie jest dotąd znana. Przed wyborami obecna koalicja rządząca zapowiadała w pierwszej kolejności wydzielenie spółek dystrybucyjnych z grup energetycznych.