We wtorek nadzwyczajne walne zgromadzenie Orlenu wymieniło niemal całą radę nadzorczą spółki. Ostał się jednie prof. Wojciech Popiołek, którego wcześniej – w imieniu Skarbu Państwa (ma 49,9 proc. akcji koncernu) – powołał do tego gremium minister aktywów państwowych. Wprawdzie tuż przed NWZ minister go odwołał, ale w trakcie obrad znowu został do rady powołany. Co więcej, powierzono mu funkcję przewodniczącego. Prof. Popiołek jest m.in. radcą prawnym oraz wspólnikiem w kancelarii prawniczej ADP Popiołek, Adwokaci i Radcowie Prawni w Katowicach.
W radzie Orlenu znalazło się też osiem nowych osób, już wcześniej rekomendowanych przez Skarb Państwa. Byli to: Michał Gajdus, Ewa Gąsiorek, Katarzyna Łobos, Kazimierz Mordaszewski, Mikołaj Pietrzak, Ireneusz Sitarski, Tomasz Sójka i Tomasz Zieliński. Odpowiedniego poparcia nie uzyskał za to Jan Woźniak, kandydat Nationale-Nederlanden OFE (fundusz ma 5,4 proc. wszystkich walorów).
Co ciekawe, zanim doszło do powołania nowych członków rady nadzorczej Orlenu, ustalono, że to gremium będzie liczyć 10 osób. Jak z tego wynika, jedno miejsce nie zostało obsadzone. Być może obsadzi je minister aktywów państwowych, gdyż zgodnie ze statutem spółki ma prawo do bezpośredniego powołania jednego członka rady.
Czytaj więcej
Biznesmeni, politycy, dziennikarze kojarzonych z PiS mediów i nie tylko. A także powiązany z MOL lobbysta – do biura prezesa Orlenu Daniela Obajtka przychodzili interesujący goście.