Pierwsze miliony z opłaty od zysków spłynęły do fiskusa

Rząd zakłada, że prace nad podatkiem od nadzwyczajnych zysków dla sektorów energetyki, które go jeszcze nie płacą, będą prowadzone w najbliższych tygodniach. Tymczasem pierwsze firmy już uiściły opłatę.

Publikacja: 23.03.2023 03:00

Pierwsze miliony z opłaty od zysków spłynęły do fiskusa

Foto: Fotorzepa/ Urszula Lesman

Rozszerzona wersja daniny, obejmująca zyski spółek paliwowych i górniczych, ma być gotowa w najbliższych tygodniach. Pieczę nad pełnym wdrożeniem unijnego rozporządzenia o podatku sprawują obecnie Ministerstwo Finansów wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Część spółek już płaci podatek w formie ujętej w unijnym rozporządzeniu. Chodzi tu m.in. o Polską Grupę Energetyczną.

Czytaj więcej

Nierychliwy, ale nieunikniony podatek od ekstra zysków

– W konsekwencji mrożenia cen energii tylko w grudniu 2022 r. poprzez mechanizm zamrożenia cen energii PGE wpłaciło na specjalny fundusz 351 mln zł – mówił prezes PGE Wojciech Dąbrowski na konferencji wynikowej PGE za 2022 r.

Taka też kwota obciążyła wyniki spółki. Jakiej kwoty możemy się spodziewać w tym roku? Wiceprezes Lechosław Rojewski nie chciał zdradzić. – Trudno powiedzieć, jakie będą to wartości w 2023 r. Jest kilka warunków, które wpływają na wielkość tej kwoty, m.in. proces wydzielenia aktywów węglowych, cena energii elektrycznej na rynku dnia następnego – dodawał.

Takiego podatku nie płaci z kolei wydobywająca węgiel koksujący JSW. Zarząd przyznaje, że bierze pod uwagę w swoich przepływach pieniężnych wypływ środków w związku z ewentualną koniecznością zapłaty dodatkowego podatku. – W związku z pracami nad podatkiem od nadzwyczajnych zysków spółka zapoznała się ramowo z warunkami, jakie zaproponowała Komisja Europejska – mówił wiceprezes JSW Robert Ostrowski na analogicznej konferencji wynikowej JSW za 2022 r.

Czytaj więcej

Trwają prace nad podatkiem od nadmiernych zysków. MAP potwierdza

– Nie znamy konkretów odnośnie do polskich przepisów w tej sprawie, jednak wsłuchując się w dobiegające głosy, które również pochodzą od rządu, spółka na dzisiaj musi również kalkulować w swoich przepływach pieniężnych potencjalny wypływ środków na tę daninę. Czujemy się zobowiązani do tego, żeby środki na ten cel zabezpieczyć – przyznał.

W tym wypadku mowa o ok. 2,3 mld zł. Podatek unijny obejmuje firmy, które osiągają 75 proc. przychodów ze sprzedaży ropy lub jej rafinacji, węgla oraz koksu. Wynosi 33 proc.

Energetyka Zawodowa
Jak bilansować OZE, by rachunki za prąd nie wzrosły?
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Energetyka Zawodowa
Stan zagrożenia energetycznego – czyli jedna z pierwszych decyzji Donalda Trumpa
Energetyka Zawodowa
Wątpliwości wokół budowy nowego bloku gazowego. Wybrano egzotyczny kierunek
Energetyka Zawodowa
Orlen dodaje gazu. Planuje ogromne inwestycje
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Energetyka Zawodowa
Elektrownie węglowe będą działać dłużej. Jest zgoda Sejmu
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej