Kamienie milowe w obszarze energetyki wciąż niegotowe

Energetyka to niezwykle ważny obszar realizacji KPO. Jednak znaczna część kamieni milowych jest nadal w trakcie realizacji.

Publikacja: 15.12.2022 03:00

Kamienie milowe w obszarze energetyki wciąż niegotowe

Foto: Adobe Stock

Kamieni milowych z zakresu energetyki, które przybliżają Polskę do pozyskania środków z Krajowego Planu Odbudowy, jest łącznie 41. Część z nich jest już zrealizowana, cześć powinna dokonać się w horyzoncie 2025 i 2026 r. Są jednak punkty, których data zakończenia już minęła lub minie z końcem tego roku.

Czytaj więcej

Krajowy Plan Odbudowy podbije PKB

Pięć kamieni milowych dotyczy dbania o czyste powietrze i efektywność energetyczną. W tym zakresie – zgodnie z realizacją zobowiązań – udało się powołać centralną ewidencję emisyjności budynków, która pozwala zebrać dane dotyczące źródeł ciepła w gospodarstwach domowych. Udało się także zaktualizować Krajowy Program Ochrony Powietrza, który ustanawia standardy dotyczące stref niskiej emisji w gminach i wskazuje na potrzebę przyjęcia przez województwa uchwał antysmogowych w miastach. Wyłączono też z dotacji programu „Czyste powietrze” nowych węglowych instalacji grzewczych. Przyjęto także ustawę o realizacji morskich farm wiatrowych, a jej nowelizacja poprawiająca warunki inwestycyjne jest na etapie prac senackich.

Wciąż jednak nie przyjęto nowej ustawy o efektywności energetycznej. Komisja domagała się ustawy, która umożliwi przedsiębiorstwom usług energetycznych udział w systemach zobowiązujących do efektywności energetycznej. W trakcie jest zaś aktualizacja programu „Czyste powietrze”, a więc program pogłębionej termomodernizacji. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjmie w połowie grudnia zmiany w tym programie. Będą one nakierowane na zwiększenie dotacji dla gospodarstw domowych.

Czytaj więcej

Opóźnione plany cyfryzacji za miliardy

W ramach kamieni milowych zapisano także realizację projektów infrastrukturalnych. Chodzi m.in. o rozbudowę sieci przesyłowych i dystrybucyjnych oraz budowę infrastruktury portowej w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Realizacja tych kamieni milowych jest w trakcie. Polskie Sieci Elektroenergetyczne przygotowały plan rozwoju systemu przesyłowego na lata 2023–2032, który w listopadzie został uzgodniony z Urzędem Regulacji Energetyki. Oznacza to, że można przejść do jego realizacji.

Rząd przyjął także uchwały o budowie terminalu instalacyjnego dla offshore w Gdańsku, choć realizacja jeszcze nie nastąpiła.

Najwięcej jednak uwagi poświęcono lądowej energetyce wiatrowej. Ustawa odległościowa blokuje budowę nowych farm wiatrowych na lądzie. Rząd przyjął w tym tygodniu poprawkę do swojego projektu liberalizującego warunki lokowania farm z lipca. Zgodnie z nią inwestor elektrowni wiatrowej będzie udostępniał co najmniej 10 proc. mocy zainstalowanej na rzecz mieszkańców gminy w formule prosumenta wirtualnego. Maleją jednak szansę, aby Sejm zajął się tą ustawą jeszcze w tym roku.

Czytaj więcej

KPO wymusi podatek za stare auta
Energetyka Zawodowa
Orlen dodaje gazu. Planuje ogromne inwestycje
Energetyka Zawodowa
Elektrownie węglowe będą działać dłużej. Jest zgoda Sejmu
Energetyka Zawodowa
Kto i kiedy chciał zamknąć elektrownię Rybnik? Sprawdzamy postulaty związkowców
Energetyka Zawodowa
Czy Energa zniknie z giełdy? Szef Orlenu rezygnuje z rady nadzorczej gdańskiej firmy
Energetyka Zawodowa
Kosztowny błąd Taurona. Spółka będzie odwoływać się od milionowej kary skarbówki