Kamieni milowych z zakresu energetyki, które przybliżają Polskę do pozyskania środków z Krajowego Planu Odbudowy, jest łącznie 41. Część z nich jest już zrealizowana, cześć powinna dokonać się w horyzoncie 2025 i 2026 r. Są jednak punkty, których data zakończenia już minęła lub minie z końcem tego roku.
Czytaj więcej
Jeśli Krajowy Plan Odbudowy zostanie odblokowany i pieniądze szybko zaczną płynąć do Polski, może to pomóc gospodarce już w trudnym 2023 roku.
Pięć kamieni milowych dotyczy dbania o czyste powietrze i efektywność energetyczną. W tym zakresie – zgodnie z realizacją zobowiązań – udało się powołać centralną ewidencję emisyjności budynków, która pozwala zebrać dane dotyczące źródeł ciepła w gospodarstwach domowych. Udało się także zaktualizować Krajowy Program Ochrony Powietrza, który ustanawia standardy dotyczące stref niskiej emisji w gminach i wskazuje na potrzebę przyjęcia przez województwa uchwał antysmogowych w miastach. Wyłączono też z dotacji programu „Czyste powietrze” nowych węglowych instalacji grzewczych. Przyjęto także ustawę o realizacji morskich farm wiatrowych, a jej nowelizacja poprawiająca warunki inwestycyjne jest na etapie prac senackich.
Wciąż jednak nie przyjęto nowej ustawy o efektywności energetycznej. Komisja domagała się ustawy, która umożliwi przedsiębiorstwom usług energetycznych udział w systemach zobowiązujących do efektywności energetycznej. W trakcie jest zaś aktualizacja programu „Czyste powietrze”, a więc program pogłębionej termomodernizacji. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjmie w połowie grudnia zmiany w tym programie. Będą one nakierowane na zwiększenie dotacji dla gospodarstw domowych.
Czytaj więcej
Wykonanie czterech z czternastu kamieni milowych związanych z transformacją cyfrową nie przebiega zgodnie z założeniami.