Kamienie milowe w obszarze energetyki wciąż niegotowe

Energetyka to niezwykle ważny obszar realizacji KPO. Jednak znaczna część kamieni milowych jest nadal w trakcie realizacji.

Publikacja: 15.12.2022 03:00

Kamienie milowe w obszarze energetyki wciąż niegotowe

Foto: Adobe Stock

Kamieni milowych z zakresu energetyki, które przybliżają Polskę do pozyskania środków z Krajowego Planu Odbudowy, jest łącznie 41. Część z nich jest już zrealizowana, cześć powinna dokonać się w horyzoncie 2025 i 2026 r. Są jednak punkty, których data zakończenia już minęła lub minie z końcem tego roku.

Czytaj więcej

Krajowy Plan Odbudowy podbije PKB

Pięć kamieni milowych dotyczy dbania o czyste powietrze i efektywność energetyczną. W tym zakresie – zgodnie z realizacją zobowiązań – udało się powołać centralną ewidencję emisyjności budynków, która pozwala zebrać dane dotyczące źródeł ciepła w gospodarstwach domowych. Udało się także zaktualizować Krajowy Program Ochrony Powietrza, który ustanawia standardy dotyczące stref niskiej emisji w gminach i wskazuje na potrzebę przyjęcia przez województwa uchwał antysmogowych w miastach. Wyłączono też z dotacji programu „Czyste powietrze” nowych węglowych instalacji grzewczych. Przyjęto także ustawę o realizacji morskich farm wiatrowych, a jej nowelizacja poprawiająca warunki inwestycyjne jest na etapie prac senackich.

Wciąż jednak nie przyjęto nowej ustawy o efektywności energetycznej. Komisja domagała się ustawy, która umożliwi przedsiębiorstwom usług energetycznych udział w systemach zobowiązujących do efektywności energetycznej. W trakcie jest zaś aktualizacja programu „Czyste powietrze”, a więc program pogłębionej termomodernizacji. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjmie w połowie grudnia zmiany w tym programie. Będą one nakierowane na zwiększenie dotacji dla gospodarstw domowych.

Czytaj więcej

Opóźnione plany cyfryzacji za miliardy

W ramach kamieni milowych zapisano także realizację projektów infrastrukturalnych. Chodzi m.in. o rozbudowę sieci przesyłowych i dystrybucyjnych oraz budowę infrastruktury portowej w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Realizacja tych kamieni milowych jest w trakcie. Polskie Sieci Elektroenergetyczne przygotowały plan rozwoju systemu przesyłowego na lata 2023–2032, który w listopadzie został uzgodniony z Urzędem Regulacji Energetyki. Oznacza to, że można przejść do jego realizacji.

Rząd przyjął także uchwały o budowie terminalu instalacyjnego dla offshore w Gdańsku, choć realizacja jeszcze nie nastąpiła.

Najwięcej jednak uwagi poświęcono lądowej energetyce wiatrowej. Ustawa odległościowa blokuje budowę nowych farm wiatrowych na lądzie. Rząd przyjął w tym tygodniu poprawkę do swojego projektu liberalizującego warunki lokowania farm z lipca. Zgodnie z nią inwestor elektrowni wiatrowej będzie udostępniał co najmniej 10 proc. mocy zainstalowanej na rzecz mieszkańców gminy w formule prosumenta wirtualnego. Maleją jednak szansę, aby Sejm zajął się tą ustawą jeszcze w tym roku.

Czytaj więcej

KPO wymusi podatek za stare auta
Energetyka Zawodowa
Problemy ministerstwa z elektrowniami węglowymi. Inwestorzy zdezorientowani
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energetyka Zawodowa
PGE Dystrybucja ma nowy zarząd
Energetyka
Gigantyczne śledztwo ws. fuzji Lotosu z Orlenem Kilkaset osób do przesłuchania
Energetyka Zawodowa
Renata Czech wiceprezesem zarządu PGE do spraw finansowych
Energetyka Zawodowa
Minister Borys Budka: Nowy zarząd Orlenu zostanie wybrany w przyszłym tygodniu