Związkowcy z CGT przegłosowali w sobotę przedłużenie strajku w 5 rafineriach, do wtorku i środy w Normandii (największej we Francji) i w Donges oraz bez podania terminu w 3 pozostałych (La Mede, Feyzin, Flandrii) — poinformował koordynator CGT, Eric Sellini.
W sobotę zaopatrzenie w paliwa poprawiło się nieznacznie: 27,3 proc stacji paliw — Francja ma ich 11 tys. — nie miało co najmniej jednego rodzaju paliwa — poinformowała w kanale BFMTV minister energetyki, Agnes Pannier-Runacher. Dzień wcześniej było ich 28,5 proc. Udało się uruchomić punktowe dostawy z rafinerii w Donges. — Nie chodzi nam o dzielenie Francuzów, o tworzenie napięć, ale o uzyskanie ich poparcia dla tego samego postulatu — wyjaśnił Fabien Privé Saint-Lanne, sekretarz CGT w TotalEnergies. Mimo poważnych uciążliwości ok. 57 proc. ankietowanych Francuzów solidaryzuje się ze strajkującymi.
Związkowcy chcą blokować rafinerie i magazyny paliw do wtorku, do dnia większej mobilizacji i strajku przedstawicieli różnych zawodów. Wezwały do tego związki CGT, FO, Solidaires i FSU. Zaapelowały o nawet strajk generalny w transporcie (kolej, paryskie metro, dokerzy) i w sektorze publicznym. Sympatycy organizacji Jean-Luc Melenchona zamierzają uczestniczyć w marszu protestu przeciwko drożyźnie i brakowi działań rządu w ochronie klimatu.
Czytaj więcej
Na spotkaniu ze związkowcami w nocy z czwartku na piątek dyrekcja TotalEnergies porozumiała się z większościowymi CFDT i CFE-CGC o podwyżce siatki płac o 7 proc. w 2023 r., która wejdzie w życie od 1 listopada. Centrala CGT, inicjatorka strajku w rafineriach, przestała rozmawiać i domaga się nadal 10 proc. Strajk zawieszono w rafinerii Esso-ExxonMobil w Normandii żądając od władz koncernu podjęcia rozmów płacowych 6 grudnia.
Strajk w placówkach TotalEnergies przedłużono mimo podpisania przez dwa inne, większe związki, CFDT i CFE-CGC porozumienia o podwyżce siatki płac pracownikom tego koncernu. Przewiduje podwyżkę o 7 proc. w 2023 r., ale od 1 listopada 2022 (5 proc. o 2 tys. euro dla najmniej uposażonych, 3,5 proc. do 2 tys. euro dla pracowników kadrowych), 2 proc. średniej podwyżki indywidualnej dla pracowników fizycznych) i premię równą jednej płacy 3-6 tys. euro. Dyrekcja Esso ustaliła z tymi samymi związkami średnią podwyżkę o 6,5 proc. w 2023 r., premię 3 tys. euro i 750 euro wypłacone w listopadzie na pokrycie wzrostu kosztów paliw. CGT odszedł od stołu rozmów, pierwszych od podjęcia strajku 27 września, żąda podwyżki o 10 proc.