Greenpeace: Minister Sasin planuje przekupić energetyków

Propozycja wykonania kreatywnej księgowości, która w żadnym stopniu nie przyczyni się do szybkiej redukcji emisji gazów cieplarnianych - tak o pomysłach MAP dla energetyki - pisze Joanna Flisowska – szefowej zespołu klimat i energia w Greenpeace.

Publikacja: 01.09.2021 15:51

Greenpeace: Minister Sasin planuje przekupić energetyków

Foto: marcar1976 - stock.adobe.com

Minister Sasin zdołał już przekonać górnicze związki zawodowe do swojego makiawelicznego planu obiecując im gruszki na wierzbie, czyli utrzymywanie kopalni węgla kamiennego przez kolejne dekady na koszt podatników. Wątpliwe jednak by Komisja Europejska zgodziła się na scenariusz, w którym wydobycie i spalanie węgla ma trwać praktycznie do połowy wieku i finansowane za pomocą pomocy publicznej. Teraz przyszedł czas na energetyków. Ponoć szkic umowy, który komentują już media, został przygotowany w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Co znajduje się w szkicu? Między innymi wprowadzenie na szeroką skalę technologii wychwytywania CO2, które obecnie nie są nawet w komercyjnym użyciu. W drafcie nie ma ani słowa o OZE czy efektywności energetycznej. Zamiast obietnic inwestycji związanych z rozwojem odnawialnych źródeł energii czy podnoszenia efektywności energetycznej mamy plany przepalania miliardów złotych na kolejne nieopłacalne projekty węglowe, które nie mają szans na powodzenie. Do tego mamy zapisy o wielotysięcznych odprawach i corocznych premiach, jednak bez pomysłu na stworzenie nowych miejsc pracy które będą zgodne z transformacją całej gospodarki w kierunku neutralności klimatycznej. Słowem - łapówka w zamian za poparcie projektu NABE. Wszystko to pojawia się w momencie, w którym rząd szuka pieniędzy na różnego rodzaju wydatki budżetowe.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Energetyka Zawodowa
Ratowanie Rafako trudniejsze, ale nadal możliwe
Energetyka Zawodowa
Szef MAP komentuje sytuację w Grupie Azoty i PGE oraz pomoc dla Rafako. "Jestem optymistą"
Energetyka Zawodowa
Węgla mniej, OZE więcej. Operator podsumował poprzedni rok
Energetyka Zawodowa
ZE PAK skończy z kosztownymi inwestycjami?
Energetyka Zawodowa
Jak bilansować OZE, by rachunki za prąd nie wzrosły?