Innowacyjna fotowoltaika: ML System

Ta wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna oferuje innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne, zintegrowane z budownictwem. Jej produkty stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Firma zamierza osiągnąć pozycję globalnego dostawcy produktów bazujących na technologii tzw. kropek kwantowych dla szkła fotowoltaicznego, dedykowanych obiektom architektonicznym i sektorowi automotive. Firma mocno inwestuje w rozwój biznesu. W latach 2020–2024 przeznaczy do 216 mln zł na inwestycje w strategiczne projekty fotowoltaiczne, m.in. Active Glass, 2D Glass i Quantum Glass.

Szyba Quantum Glass to pierwsze na świecie rozwiązanie, w którym pozornie zwykła szyba, oprócz podstawowej funkcji, jaką jest izolacja od czynników zewnętrznych (temperatura, hałas) przy jednoczesnym zapewnieniu doświetlenia wnętrz budynków, stanowi element generujący ekologiczną, darmową energię ze słońca. Działa jak filtr, przepuszczając promieniowanie świetlne w długości widzialnej, a niekorzystne UV oraz podczerwień zamieniane są na energię elektryczną. Dzięki temu szyby posiadają bardzo dobre parametry transmisji światła, generują darmową energię i ograniczają niekorzystne zjawiska: nagrzewanie się pomieszczeń i przedostawanie się promieniowania UV. Unikalne właściwości szyby to zasługa wspomnianych już kropek kwantowych, czyli półprzewodników o rozmiarach od kilku do kilkunastu nanometrów. Są one w stanie pochłaniać i emitować falę elektromagnetyczną w ustalonym zakresie. To pozwala im zamieniać promieniowanie słoneczne w energię elektryczną.

Realizując projekty B+R, spółka planuje rozwój kolejnych produktów „nowej ery kwantowej” m.in. poprzez wspólną z Pilkington Automotive tzw. komercjalizację szyb fotowoltaicznych z powłokami kwantowymi dla branży automotive. Pracuje też nad tzw. ogniwem tandemowym wysokiej sprawności, zakładającym połączenie technologii kwantowej z krzemem. Projekt otrzymał grant z Unii Europejskiej.

ML System zatrudnia ponad dwieście osób. Dysponuje 12 patentami, a 5 jego zgłoszeń czeka na rozpatrzenie. —kmk

Mogą Ci się również spodobać

#RZECZoBIZNESIE: Daniel Obajtek: Nawałnice nie zaszkodzą wynikom Energi

Nawałnice nie przełożą się na złe wyniki w firmie, bo jesteśmy do tego przygotowani. ...

Szwecja zgodziła się na Nord Stream-2

Rząd Szwecji zgodził się na przejście rosyjskiego gazociągu przez swoje wody terytorialne. Teraz Gazpromowi ...

Program „Mój Prąd” z większym budżetem

Miliardowa pula dotacji na mikroinstalacje fotowoltaiczne w programie „Mój Prąd” właśnie się wyczerpała – ...

PGNiG więcej zarabia

Koncern osiąga coraz lepsze wyniki na handlu gazem ziemnym. To nie tylko konsekwencja tańszego ...

Flota tankowców dostarczy ropę z USA do Chin

We wrześniu do Chin dopłynie największa w historii partia amerykańskiej ropy. Będzie tak duża, ...

#RZECZoBIZNESIE: Maciej Szota: Ministerstwo zachęciło PGNiG do ryzyka

Wszystkie nasze spółki zależne pokazały swoje potrzeby i wyzwania, które mają do startupów – ...