Ta wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna oferuje innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne, zintegrowane z budownictwem. Jej produkty stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Firma zamierza osiągnąć pozycję globalnego dostawcy produktów bazujących na technologii tzw. kropek kwantowych dla szkła fotowoltaicznego, dedykowanych obiektom architektonicznym i sektorowi automotive. Firma mocno inwestuje w rozwój biznesu. W latach 2020–2024 przeznaczy do 216 mln zł na inwestycje w strategiczne projekty fotowoltaiczne, m.in. Active Glass, 2D Glass i Quantum Glass.
Szyba Quantum Glass to pierwsze na świecie rozwiązanie, w którym pozornie zwykła szyba, oprócz podstawowej funkcji, jaką jest izolacja od czynników zewnętrznych (temperatura, hałas) przy jednoczesnym zapewnieniu doświetlenia wnętrz budynków, stanowi element generujący ekologiczną, darmową energię ze słońca. Działa jak filtr, przepuszczając promieniowanie świetlne w długości widzialnej, a niekorzystne UV oraz podczerwień zamieniane są na energię elektryczną. Dzięki temu szyby posiadają bardzo dobre parametry transmisji światła, generują darmową energię i ograniczają niekorzystne zjawiska: nagrzewanie się pomieszczeń i przedostawanie się promieniowania UV. Unikalne właściwości szyby to zasługa wspomnianych już kropek kwantowych, czyli półprzewodników o rozmiarach od kilku do kilkunastu nanometrów. Są one w stanie pochłaniać i emitować falę elektromagnetyczną w ustalonym zakresie. To pozwala im zamieniać promieniowanie słoneczne w energię elektryczną.
Realizując projekty B+R, spółka planuje rozwój kolejnych produktów „nowej ery kwantowej” m.in. poprzez wspólną z Pilkington Automotive tzw. komercjalizację szyb fotowoltaicznych z powłokami kwantowymi dla branży automotive. Pracuje też nad tzw. ogniwem tandemowym wysokiej sprawności, zakładającym połączenie technologii kwantowej z krzemem. Projekt otrzymał grant z Unii Europejskiej.
ML System zatrudnia ponad dwieście osób. Dysponuje 12 patentami, a 5 jego zgłoszeń czeka na rozpatrzenie. —kmk
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.