W ubiegłym tygodniu PKP Energetyka i PKP Cargo podpisały list intencyjny dotyczący współpracy nad wykorzystywaniem zielonej energii. Spółki mają wspólnie wypracować sposoby umożliwiające zasilanie infrastruktury przewoźnika prądem wyprodukowanym ze źródeł odnawialnych. Firmy już współdziałają w ramach umów obejmujących dystrybucję oraz sprzedaż energii elektrycznej. Teraz współpraca obejmie kolejny obszar. PKP Energetyka i PKP Cargo będą wymieniać się informacjami potrzebnymi dla zaplanowania i realizacji inwestycji związanych z energetyką prosumencką i odnawialną. Pierwszy etap związany z dopasowaniem instalacji prosumenckich rozpocznie się jeszcze w tym roku. Natomiast kolejne kroki związane z uruchomieniem większych instalacji OZE dla PKP Cargo planowane są w kolejnych latach. – Wybraliśmy partnera, z którym mamy wieloletnie relacje poparte znajomością rozwiązań energetycznych. Będziemy dążyć do tego, by za kilka lat PKP Cargo stało się samowystarczalne, jeśli chodzi o zasilanie naszych budynków – zadeklarował Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo.
Pociągi już dziś należą do najbardziej ekologicznych środków transportu. Jak wskazuje raport Europejskiej Agencji Środowiska, kolej emituje jedynie 0,5 proc. dwutlenku węgla do atmosfery – najmniej spośród wszystkich środków transportu na terenie Unii Europejskiej. Tymczasem perspektywa coraz szerszego udziału OZE w całości wykorzystywanej przez kolej energii dodatkowo wpisuje się w globalny trend ograniczania emisji dwutlenku węgla.
Kolej bardziej eko
Na razie jednak 90 proc. kolejowych przewozów pasażerskich i towarowych odbywa się z użyciem trakcji elektrycznej, która w 91 proc. jest zasilana ze źródeł konwencjonalnych. – Zielona Kolej to strategiczny projekt całej branży, za którego integrację bierzemy odpowiedzialność. Aby osiągnąć zakładane cele, tj. 85 proc. energii z OZE już w 2030 roku, już dziś przechodzimy z fazy koncepcji do wdrożenia. Tempo musi być szybkie, dlatego w PKP Energetyka powołujemy dedykowaną jednostkę biznesową i uruchamiamy przygotowaną listę projektów, które składają się na prawie 10 – miliardowy program – mówi Wojciech Orzech, prezes PKP Energetyka. Głównymi źródłami energii byłyby farmy fotowoltaiczne budowane przez przedsiębiorców. Do 2030 r. planowane jest wybudowanie rozproszonych instalacji OZE o mocy 2 GW. Program mógłby stymulować inwestycje w OZE o wartości 6–10 mld zł w ciągu 15 lat.
Shutterstock