Debata: Jak zapewnić bezpieczeństwo energetyczne w Polsce

Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego to jeden z priorytetów nie tyko polskiego rządu, ale także całego polskiego sektora energetycznego. Polski Komitet Energii Elektrycznej po raz kolejny będzie jednym z animatorów poważnej debaty na ten temat.

We wtorek 15 maja, w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, odbędzie się debata współorganizowana przez PKEE: „Jak zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski w perspektywie średnio i długookresowej ?”. Do dyskusji zaprosiliśmy ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego, Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Macieja Bando, oraz prezesów największych polskich spółek  energetycznych.

Od kilku lat trwa w Polsce dyskusja o przyszłości i kierunku rozwoju elektroenergetyki w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Priorytetem jest zapewnienie stabilności dostaw energii i eliminacja ryzyka wystąpienia tzw. blackout’ów, co stanowi duże wyzwanie w obliczu restrykcyjnej polityki klimatycznej i środowiskowej Unii Europejskiej. Nowe realia sprawiają, że coraz trudniej dbać o bezpieczeństwo energetyczne bez wsparcia. Kluczowe projekty, jak nowe bloki węglowe polskich elektrowni, potrzebują obecnie rynku mocy, aby móc funkcjonować. Jak w takich warunkach bronić jednocześnie bezpieczeństwa dostaw energii do konsumentów i rachunku ekonomicznego prowadzonych inwestycji?

Wśród decydentów i ekspertów dominuje zgodny pogląd, że długofalowym rozwiązaniem tego problemu jest transformacja energetyczna. Nie nastąpi ona jednak od razu. Polska energetyka pracuje w specyficznych warunkach, które są dziedzictwem historycznym. Źródła wytwarzania, wśród których dominują obecnie elektrownie węglowe, będą ze sobą rywalizować o dostęp do wsparcia rynkiem mocy. Zawarte w ustawie o rynku mocy rozwiązania pozwalają na utrzymanie stabilności pracy krajowego systemu elektroenergetycznego i zapewniają odpowiedni impuls inwestycyjny do jego rozwoju i modernizacji.   Uczestnicy panelu współorganizowanego przez PKEE zastanowią się w jaki sposób ten mechanizm poprawi bezpieczeństwo energetyczne.

Dzięki Rynkowi Mocy będziemy mieć długookresową pewność inwestycji nie tylko konwencjonalnych, ale i innowacyjnych, nowoczesnych, z nowym spojrzeniem, w energetyce odnawialnej. Jedno bez drugiego nie może istnieć – mówił w trakcie jednego ze swych ostatnich wystąpień Minister Energii Krzysztof Tchórzewski. Tematem debaty będzie jednak nie tylko Rynek Mocy. Paneliści poruszą szereg innych kwestii, dotyczących bezpieczeństwa energetycznego i spróbują znaleźć odpowiedzi na najistotniejsze obecnie pytania. Czy powstanie paneuropejski rynek energii elektrycznej zgodny z postulatem z tzw. pakietu zimowego? Jak wpłynąłby na bezpieczeństwo energetyczne Polski? Czy energetyka będzie w przyszłości zarządzana bardziej z Brukseli niż Warszawy? Czy będzie się to wiązało z całkowitą dekarbonizacją sektora energetycznego?

Polska ma przed sobą perspektywę intensywnego rozwoju gospodarczego, należy więc zakładać, że w najbliższych latach zużycie energii elektrycznej stopniowo wzrośnie – W tym kontekście zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego musi być i jest jednym z priorytetów, które stawia sobie polski rząd i sektor energetyczny. PKEE jako zrzeszenie najważniejszych podmiotów na tym rynku doskonale to rozumie – podkreśla Tomasz Kosiński, wicedyrektor biura PKEE w Warszawie, i dodaje – Inwestycje w nowe, efektywne źródła wytwarzania i sieć przesyłową oraz dystrybucyjną, modernizacja istniejących jednostek oraz infrastruktury
są koniecznością. Dlatego też jako PKEE podejmujemy działania mające na celu kształtowanie racjonalnego i sprzyjającego zrównoważonemu rozwojowi branży, otoczenia regulacyjnego.

Wraz  z Ministrem Energii Krzysztofem Tchórzewskim, a także prezesem Urzędu Regulacji Energetyki Maciejem Bando oraz prezesami największych polskich spółek energetycznych, chcemy się zastanowić, co należy zrobić, by lepiej przygotować się do nadchodzących wyzwań w tym zakresie – mówi dyrektor Kosiński.

Debata, dotycząca bezpieczeństwa energetycznego, to nie jedyna aktywność PKEE w ramach EKG. W trakcie kongresu przedstawiciele Komitetu zabiorą głos w najważniejszych dla branży panelach, dotyczących między innymi polityki klimatycznej, efektywności energetycznej czy walki ze smogiem.

Europejski Kongres Gospodarczy organizowany jest już po raz dziesiąty. W tym roku EKG to 3 dni obrad, ponad 100 debat, 800 prelegentów i ponad 9000 uczestników z całego świata. Polski Komitet Energii Elektrycznej jest jednym ze partnerów  wydarzenia.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ropa drożała po irańskim odwecie

Irański odwetowy atak na dwie amerykańskie bazy w Iraku stał się impulsem do wzrostu ...

CEZ przeprowadza się z Bałkanów na Zachód

Największy producent energii w postkomunistycznej części Unii Europejskiej, firma CEZ, ogranicza działalność na wciąż ...

Urzędnicy boją się, że Orlen kupi Energę za bezcen

Ministerialni urzędnicy boją się, że cena oferowana przez paliwowy koncern za akcje energetycznej spółki ...

Sprzedawcy energii walczą o klienta: rabaty, bonusy, loterie…

Spółki obrotu energią rozpoczęły ostrą rywalizację o klientów indywidualnych. W ofertach widnieje już nie ...

Estoński prąd ze śmieci

Produkcja energii z odpadów to kolejna dziedzina, w której Estonia stawia na nowatorskie rozwiązania. ...

W pierwszej aukcji tłoku nie będzie

Zmiany prawne w zakresie wsparcia odnawialnych źródeł i obostrzenia dla rozwoju farm wiatrowych na ...