Libia odbuduje wydobycie

123RF

W najbliższych trzech latach Libia planuje włożyć 20 mld dol. w odbudowę branży naftowej zniszczonej wojną domową. Skąd weźmie na to pieniądze? Prawdopodobnie z USA.

O planach inwestycyjnych poinformował państwowy koncern paliwowy NOC. Plany zostały określone jako „ambitne”, a miejsce otwarcia biura – Huston w Teksasie, sugeruje, gdzie Libijczycy chcą poszukać inwestorów.

Mustafa Sanall szef NOC podkreślił, że „USA odgrywają ważną rolę, broniąc branży naftowej Libii. Przypomniał, że to właśnie Amerykanie w marcu 2014 r zapobiegli nielegalnemu wywozowi ogromnych ilości libijskiej ropy przez oddziały rebeliantów.

– Mamy nadzieję, że w przyszłym roku zwiększymy produkcję ropy i produktów naftowych oraz bezpieczeństwo i liczbę przestojów. Liczymy, że przyciągniemy nowe inwestycje – cytuje menadżera agencja Prime.

Według danych OPEC za październik, Libia zwiększyła produkcję ropy o 42,3 tys. baryłek na dobę w ujęciu miesięcznym do 962 tys. bd. Wydobycie rośnie dzięki nowemu złożu Sharara, dającemu 330 baryłek na dobę. Do końca tego roku Libia chce zwiększyć wydobycie ropy do 1,25 mln baryłek/doba.

Mogą Ci się również spodobać

Rośnie temperatura – i klimat wyborczy

Zdecydowana większość potencjalnych wyborców w majowym głosowaniu do Parlamentu Europejskiego oczekuje, że politycy zaczną ...

Paliwa jeszcze stanieją

Kiedy baryłka ropy kosztuje poniżej 38 dolarów, można liczyć, że ceny podstawowych paliw na ...

Brudna ropa w ustach PERN

Węgrzy zabrali się za utylizację brudnej rosyjskiej ropy i czyszczenie „Przyjaźni”. Twierdzą, że na ...

Energa nie składa broni w sprawie Włocławka

Gdańska grupa nie zgadza się z decyzją regionalnej dyrekcji ochrony środowiska, która nie wydała ...

Złe przepisy hamują rozwój rynku gazu

Od Nowego Roku mają wejść w życie nowe regulacje o dywersyfikacji importu. Wiele firm ...

Lotos bardziej skorzysta na połączeniu z Orlenem

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: PGE chce zmienić barwę z czarnej na ...