PGE: Decyzja dot. EDF w przyszłym tygodniu.

Bloomberg

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów bardzo szybko wyda decyzję dotyczącą przejęcia przez Polską Grupę Energetyczną aktywów francuskiego EDF.

Jak się dowiedzieliśmy, warunek zaproponowany przez największego wytwórcę energii podoba się w urzędzie antymonopolowym. – Przesłana przez PGE propozycja warunku po wstępnej analizie wydaje się rozwiązaniem dobrym dla rynku. Analizujemy otrzymane dokumenty. Decyzja będzie do końca przyszłego tygodnia – przekazał nam Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Prawdopodobnie chodzi o scenariusz traktowany przez PGE jako bazowy. Z naszych informacji wynika, że energetyczna grupa zaproponowała podniesienie o pewien procent obowiązku sprzedaży prądu przez Towarową Giełdę Energii. W połowie września Niechciał, wyrażając zastrzeżenia wobec transakcji wartej 4,5 mld zł, podkreślał, że wzmocnienie PGE po przejęciu Elektrowni Rybnik i elektrociepłowni EDF może wpłynąć negatywnie na i tak już spadające obroty energią na giełdzie i zaburzyć konkurencję na rynku detalicznym.

Wcześniej PGE było negatywnie nastawione do zwiększenia obowiązku (spadł on na początku tego roku ze 100 proc. do 15 proc.), czego domagała się część grup energetycznych (państwowych i prywatnych), a także prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Jak jednak udało nam się ustalić, grupa starająca się o przejęcie francuskich aktywów mogłaby się zgodzić na sprzedaż przez TGE energii z Rybnika, który daje ok. 7 proc. prądu zużywanego w kraju. PGE miało być jednak skłonne do zaproponowania poziomu poniżej 30 proc.

PGE odmawia komentarza dotyczącego możliwych scenariuszy warunkowego przejęcia EDF do czasu zakończenia postępowania. Przypomnijmy jednak, że w środowej „Rzeczpospolitej” prezes Niechciał, mówiąc o możliwych wariantach, wymienił m.in. zobowiązanie PGE do sprzedaży elektrowni w Rybniku czy przekazanie jej pod zarząd niezależnego podmiotu. – Niewykluczone jest również nałożenie na firmę znacznie wyższego niż wynikającego z ustawy 15-proc. progu obowiązkowej sprzedaży energii przez Towarową Giełdę Energii – powiedział nam też prezes UOKIK.

Nie ujawnił jednak żadnych szczegółów. Postulaty uczestników rynku zaczynają się od 30-proc. obligo. Ich część mówi nawet o konieczności podniesienia poziomu do ok. 50 proc.

Przypomnijmy, że po wygaśnięciu dużego obligo na energię obroty na rynku kontraktów terminowych spadały od początku roku o 30–40 proc. Jedynie w lipcu zanotowano delikatny wzrost. W sierpniu tendencja spadkowa powróciła. Jak twierdzą spółki obrotu oraz przedstawiciele domów maklerskich, taka sytuacja uniemożliwia realizację zleceń rzędu nawet 5–10 MWh. AWK

Mogą Ci się również spodobać

Galaktyczny jacht prezesa Łukoilu

Wagit Alekpierow prezes i główny udziałowiec Łukoilu, sprawił sobie niezwykły jacht. Galactics Super Nova ...

Przy gazoporcie powstanie nowe nadbrzeże

Inwestycja powinna zostać oddana do użytku w II kwartale 2023 r. Dzięki niej w ...

Wenezuela ma sposób na omijanie sankcji USA

Rząd Wenezueli i państwowa firma naftowa PDVSA proponują w ramach omijania sankcji USA dostawcom ...

RWE tworzy nową spółkę od ekoprądu

Innogy – tak będzie nazywać się nowa córka-spółka niemieckiego koncernu RWE. Spółka będzie zajmować ...

Wkrótce ruszy rozprawa dotycząca Nord Stream 1

Polska domaga się, by na skrzyżowaniu gazociągu z szlakiem żeglugowym do Świnoujścia był on ...

USA walczą o tron z czarnego złota

Osiem lat temu łupkowa rewolucja w USA pozbawiła Rosję pozycji lidera światowego wydobycia gazu. ...