UE wspiera kolejny projekt Gaz-Systemu

Bloomberg

Spółka wybuduje w woj. dolnośląskim kolejny gazociąg, tym razem o długości 33 km. Chce na niego przeznaczyć 132 mln zł, z czego 73 mln zł to unijne dofinansowanie.

Gaz-System otrzymał ponad 73 mln zł ze środków Unii Europejskiej na budowę gazociągu „Czeszów-Kiełczów” o długości około 33 km wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Dotacja pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Połączenie powstanie wzdłuż istniejącego rurociągu na terenie woj. dolnośląskiego, w powiatach trzebnickim oraz wrocławskim. Z umowy o dofinansowanie zostały wyłączone wydatki na przygotowanie projektu, które zostały zrefundowane w ramach innego programu unijnego. Włączono natomiast wydatki na odszkodowania dla właścicieli gruntów. Wartość całej inwestycji szacowana jest na 132 mln zł.

Nowy gazociąg jest elementem rozbudowy systemu przesyłowego na Dolnym Śląsku oraz założonego programu inwestycyjnego związanego z uruchomieniem terminalu LNG w Świnoujściu. Stanowi także element gazowego Korytarza Północ-Południe, wpływającego na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Korytarz Północ-Południe ma połączyć gazoport w Świnoujściu (wraz z planowanym gazociągiem Baltic Pipe) z terminalem LNG w Chorwacji. Ma biec m.in. przez Czechy, Słowację i Węgry.

W ubiegłym roku Gaz-System otrzymał łącznie na realizację projektów infrastrukturalnych ponad miliard złotych unijnego dofinansowania.

Wczoraj firma informowała z kolei o zakończeniu budowy gazociągu relacji Czeszów – Wierzchowice. Połączenie o długości około 14 km zlokalizowane również w woj. dolnośląskim wykonano za 91 mln zł. Także ono było współfinansowane przez wspólnotę. Dofinansowanie wyniosło 47,7 mln zł.

Mogą Ci się również spodobać

Gerhard Schroder: nie chce, ale musi

Były niemiecki kanclerz, a dziś szef rady dyrektorów Rosneft, miał zrezygnować z sutego wynagrodzenia ...

OPEC+ zostanie przedłużone

Sygnatariusze porozumienia o ograniczeniu wydobycia ropy chcą, by obowiązywało ono dalej. Dzięki temu rynek ...

Pod prąd, czyli jazda z (odzyskanym) prądem

W powszechnej opinii transport jest jednym z największych trucicieli środowiska. To w wielu wypadkach ...

NITROERG otwiera nową inwestycję i podwaja zdolności produkcyjne

Spółka należąca do Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. uruchamia w Krupskim Młynie linię ...

MOL Group inwestuje w Azerbejdżanie

Węgierski koncern za 1,57 mld USD nabędzie udziały w złożu ropy naftowej Azeri-Chirag-Gunashli i ...

KE ostrzega Polskę w sprawie jakości powietrza

Kilka tysięcy euro dziennie może kosztować Polskę zaniedbywanie zobowiązań wobec Unii w zakresie jakości ...