UE wspiera kolejny projekt Gaz-Systemu

Bloomberg

Spółka wybuduje w woj. dolnośląskim kolejny gazociąg, tym razem o długości 33 km. Chce na niego przeznaczyć 132 mln zł, z czego 73 mln zł to unijne dofinansowanie.

Gaz-System otrzymał ponad 73 mln zł ze środków Unii Europejskiej na budowę gazociągu „Czeszów-Kiełczów” o długości około 33 km wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Dotacja pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Połączenie powstanie wzdłuż istniejącego rurociągu na terenie woj. dolnośląskiego, w powiatach trzebnickim oraz wrocławskim. Z umowy o dofinansowanie zostały wyłączone wydatki na przygotowanie projektu, które zostały zrefundowane w ramach innego programu unijnego. Włączono natomiast wydatki na odszkodowania dla właścicieli gruntów. Wartość całej inwestycji szacowana jest na 132 mln zł.

Nowy gazociąg jest elementem rozbudowy systemu przesyłowego na Dolnym Śląsku oraz założonego programu inwestycyjnego związanego z uruchomieniem terminalu LNG w Świnoujściu. Stanowi także element gazowego Korytarza Północ-Południe, wpływającego na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Korytarz Północ-Południe ma połączyć gazoport w Świnoujściu (wraz z planowanym gazociągiem Baltic Pipe) z terminalem LNG w Chorwacji. Ma biec m.in. przez Czechy, Słowację i Węgry.

W ubiegłym roku Gaz-System otrzymał łącznie na realizację projektów infrastrukturalnych ponad miliard złotych unijnego dofinansowania.

Wczoraj firma informowała z kolei o zakończeniu budowy gazociągu relacji Czeszów – Wierzchowice. Połączenie o długości około 14 km zlokalizowane również w woj. dolnośląskim wykonano za 91 mln zł. Także ono było współfinansowane przez wspólnotę. Dofinansowanie wyniosło 47,7 mln zł.

Mogą Ci się również spodobać

Polsce grożą kary za brak wsparcia zielonej energii

Miliardy złotych z naszego budżetu mogą trafić do gospodarki Niemiec lub Szwecji. Jeśli nie ...

Rosjan może uratować tylko Posejdon

Ruszyła budowa greckiej części Gazowego Korytarza Południowego. Za cztery lata gaz z Azerbejdżanu dotrze ...

PGNiG i Orlen razem poszukają gazu w Polsce

PGNiG oraz spółka wydobywcza z Grupy Kapitałowej ORLEN, ORLEN Upstream, podpisały list intencyjny o ...

Zmarł Krzysztof Żmijewski

– Odszedł wybitny człowiek, podchodzący do wszystkiego z dystansem i pokorą – tak o ...

Czarne chmury nad Śląskiem

Do 2030 roku w tym regionie pracę w sektorze węglowym może stracić nawet 41 ...

Gobalne porozumienie klimatyczne dobre dla Polski

Wyjście naszego kraju z unijnego systemu handlu emisjami mogłoby przynieść naszym przedsiębiorcom więcej szkody ...