UE wspiera kolejny projekt Gaz-Systemu

Bloomberg

Spółka wybuduje w woj. dolnośląskim kolejny gazociąg, tym razem o długości 33 km. Chce na niego przeznaczyć 132 mln zł, z czego 73 mln zł to unijne dofinansowanie.

Gaz-System otrzymał ponad 73 mln zł ze środków Unii Europejskiej na budowę gazociągu „Czeszów-Kiełczów” o długości około 33 km wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Dotacja pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Połączenie powstanie wzdłuż istniejącego rurociągu na terenie woj. dolnośląskiego, w powiatach trzebnickim oraz wrocławskim. Z umowy o dofinansowanie zostały wyłączone wydatki na przygotowanie projektu, które zostały zrefundowane w ramach innego programu unijnego. Włączono natomiast wydatki na odszkodowania dla właścicieli gruntów. Wartość całej inwestycji szacowana jest na 132 mln zł.

Nowy gazociąg jest elementem rozbudowy systemu przesyłowego na Dolnym Śląsku oraz założonego programu inwestycyjnego związanego z uruchomieniem terminalu LNG w Świnoujściu. Stanowi także element gazowego Korytarza Północ-Południe, wpływającego na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Korytarz Północ-Południe ma połączyć gazoport w Świnoujściu (wraz z planowanym gazociągiem Baltic Pipe) z terminalem LNG w Chorwacji. Ma biec m.in. przez Czechy, Słowację i Węgry.

W ubiegłym roku Gaz-System otrzymał łącznie na realizację projektów infrastrukturalnych ponad miliard złotych unijnego dofinansowania.

Wczoraj firma informowała z kolei o zakończeniu budowy gazociągu relacji Czeszów – Wierzchowice. Połączenie o długości około 14 km zlokalizowane również w woj. dolnośląskim wykonano za 91 mln zł. Także ono było współfinansowane przez wspólnotę. Dofinansowanie wyniosło 47,7 mln zł.

Mogą Ci się również spodobać

Serinus Energy mniej wydobywa

Ubiegły rok przyniósł grupie dalszy spadek ilości surowców pozyskiwanych z własnych złóż. W tym ...

SG: Plany Tauronu zgodne z oczekiwaniami, rozczarowuje brak dywidendy do 2020 r.

W piątek Tauron opublikował strategię na lata 2016-2025. Główne założenia to zapewnienie stabilności finansowej ...

Gazprom wraca na Arktykę

Po pięciu latach od objęcia sankcjami, Gazprom wykonał pierwszy krok do powrotu do wydobycia na ...

Ekonomiści nie widzą większego sensu w energii plus

Pomysł wprowadzenia dodatków lub ulg rekompensujących odbiorcom energii wzrost jej cen krytykują ekonomiści. Część ...

Bloomberg

Merkel z Putinem o Nord Stream-2

Przywódcy Niemiec i Rosji rozmawiali o kontrowersyjnym projekcie gazowym. Kreml nie pochwalił się żadnym ...

Austria będzie wspierać projekt Nord Stream 2

Wicekanclerz Austrii Reinhold Mitterlehner zapewnił Rosję, że jego kraj „uczyni wszystko, co możliwe, użyje ...