Pracownicy sektorów energii uhonorowani

Jubileusz odzyskania przez Polskę Niepodległości to doskonała okazja do podkreślenia roli osób, które z zaangażowaniem, profesjonalizmem i ogromną wiedzą przekazywaną często z pokolenia na pokolenie, dbają o bezpieczeństwo, rozwój i niezależność naszego kraju. Ich służba związana z wydobyciem, wytwarzaniem i dostarczaniem energii została uhonorowana 27 września podczas uroczystości „Polska energia w 100-lecie Niepodległości”.

Uroczystość „Polska energia w 100-lecie Niepodległości” to wyjątkowe wydarzenie – po raz pierwszy przedstawiciele wszystkich sektorów związanych z wydobyciem, dystrybucją i przesyłem energii zgromadzili się w jednym miejscu aby uhonorować pracę ludzi, profesjonalistów, którzy niezmiennie od wielu lat przyczyniają się do rozwoju naszej gospodarki. Dziś spotykają się ludzie, którym wszyscy zawdzięczamy przede wszystkim to, że mamy stabilny dostęp do energii elektrycznej i ciepła. Zgromadzeni z nami przedstawiciele całego sektora codzienną służbą dbają o nas i nasze bezpieczeństwo energetyczne– mówił o uroczystości Minister Energii Krzysztof Tchórzewski.
Polski sektor energii powstał od podstaw 100 lat temu. Od samego początku jego największym kapitałem byli ludzie. Podobnie w dzisiejszych czasach, pracownicy sektora energii i paliw, często z narażeniem zdrowia, zapewniają jakość życia społeczeństwu i rozwój gospodarki, od małych i średnich przedsiębiorstw po ogromne fabryki czy zakłady produkcyjne.
Uroczystość „Polska energia w 100-lecie Niepodległości” zorganizowana została pod patronatem Prezesa Rady Ministrów, Ministra Energii, Marszałków Sejmu oraz Senatu przez Polski Komitet Energii Elektrycznej. Gośćmi wydarzenia byli Marszałek Sejmu Pan Marek Kuchciński, Minister Energii Pan Krzysztof Tchórzewski, pracownicy i przedstawiciele branż związanych z wydobyciem, wytwarzaniem i dostarczaniem energii do polskich domów, miejsc pracy, środków komunikacji. Wybitni pracownicy sektora otrzymali państwowe odznaczenia w uznaniu szczególnych zasług, nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Minister Krzysztof Tchórzewski wręczył z kolei odznaczenia resortowe „Za zasługi dla rozwoju energetyki”, „Zasłużony dla górnictwa” i „Zasłużony dla przemysłu naftowego i gazowniczego”.
Wydarzenie było również okazją do dyskusji nad zagadnieniem edukacji w sektorach energii. Kształcenie przyszłych kadr to jedno z podstawowych wyzwań przed którym stoi branża. Nieprzypadkowo wydarzenie zorganizowano na terenie Politechniki Warszawskiej – miejscu, które jest określane kuźnią kadr i kształci przyszłe pokolenia specjalistów odpowiedzialnych za rozwój polskiego i europejskiego sektora energii. Poza programami dla studentów i absolwentów uczelni wyższych, istotne znaczenie ma również wypracowanie skutecznych metod przekazywania specjalistycznej wiedzy branżowej już na wcześniejszych etapach edukacji.
Dzisiaj brakuje nam młodych specjalistów, szczególnie z obszaru techniczno-inżynieryjnego. Dlatego podejmujemy szereg inicjatyw, których celem jest rozwój edukacji nowych kadr w energetyce, szczególnie na poziomie szkół technicznych i branżowych. Wspieramy tworzenie klas o profilach technik elektryk bądź technik energetyk co przełoży się nie tylko na funkcjonowanie sektora, ale również na życie zwykłych ludzi – powiedział Minister Energii Krzysztof Tchórzewski. Wspólnie z Ministerstwem Energii działają polskie spółki energetyczne, które tworzą programy stypendialne, pomagają w tworzeniu sprofilowanych klas i doposażają szkolne laboratoria.
W uroczystości wzięło udział ponad 500 osób. Najważniejszymi gośćmi wydarzenia byli pracownicy sektora energii, uhonorowani za szczególne osiągnięcia i zaangażowanie
w pracę. Wśród obecnych nie zabrakło przedstawicieli rządu oraz największych polskich spółek skupionych w PKEE  – PGE S.A., TAURON Polska Energia S.A., Enea S.A., Energa S.A., Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A., Jastrzębska Spółka Węglowa S.A., Polska Grupa Górnicza, Węglokoks S.A., KGHM Polska Miedź S.A., Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A., Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., PERN S.A., PGNiG S.A., PKN ORLEN S.A., Grupa Lotos S.A. i Grupa Azoty S.A. Podobne wydarzenie planowane jest w kolejnych latach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Włosi porzucają Rosję

Koncern paliwowy Eni wycofał się ze wspólnego projektu z Rosneft na Morzu Czarnym. Drugi ...

Twardy brexit uruchomi podatek od emisji CO2

Od 4 listopada zacznie obowiązywać w W.Brytanii podatek od emisji CO2 z elektrowni węglowych ...

Tanieją uprawnienia do emisji CO2

Średnia cena uprawnień do emisji CO2 w lutym była najniższa od marca 2014 roku ...

Gazprom stracił w oczach inwestorów

Najdroższą publiczną spółką Rosji pozostaje Gazprom, ale jego wartość rynkowa skurczyła się w ciągu ...

Aresztowana ropa z Wenezueli

Koncerny z USA, Kanady i Rosji przejmują zagraniczne zapasy ropy wenezuelskiego państwowego koncernu PDVSA. ...

Total wygnany z brazylijskiego raju

Francuski koncern nie zdołał udowodnić, że wiercenia na terenie brazylijskiej Amazonii będą zgodne z ...