Minister środowiska Tanya Plibersek powiedziała, że projekt stanowi niedopuszczalne zagrożenie dla obszaru Światowego Dziedzictwa, który już teraz jest bardzo wrażliwy – informuje BBC. Właścicielem kopalni miał być kontrowersyjny australijski miliarder Clive Palmer. Jego firma, Central Queensland Coal, zaproponowała budowę kopalni odkrywkowej około 700 km na północny zachód od Brisbane, która produkowałaby zarówno węgiel energetyczny, jak i koksujący i działała przez około 20 lat.

Czytaj więcej

Otrzeźwiające liczby. „Świat znajduje się na katastrofalnej ścieżce"

Minister Plibersek już w zeszłym roku sygnalizowała, że rząd federalny może zablokować budowę tej kopalni. Po udostępnieniu projektu do publicznego rozpatrzenia jej departament otrzymał ponad 9 000 zgłoszeń w ciągu 10 dni – większość wzywała do wstrzymania projektu – informuje BBC.

Wielka Rafa Koralowa – największy system raf koralowych na świecie – doświadczyła czterech masowych wybieleń w ciągu ostatnich sześciu lat z powodu rosnących temperatur mórz, a prognozy jej przetrwania są „bardzo złe”, twierdzą władze.

Także rząd stanu Queensland w zeszłym roku zalecił swoim federalnym odpowiednikom odrzucenie projektu, twierdząc, że zagrożenia dla środowiska są „znaczące”. Ministerstwo uznało, że eksploatacja kopalni odkrywkowej prawdopodobnie zaszkodzi rafie i lokalnym zasobom wodnym. Tym samym po raz pierwszy australijski minister zawetował plany budowy kopalni w oparciu o ustawę o ochronie środowiska i różnorodności biologicznej.

Australia jest największym na świecie eksporterem węgla koksowego i drugim co do wielkości po Indonezji węgla energetycznego.