Spółka zapewnia, że dysponuje możliwościami sprzedaży kontraktów terminowych i spotowych. – Działamy jednak na rynku, gdzie podaż surowca jest ograniczona, a naszym głównym rynkiem eksportowym jest Azja – wyjaśnia „Rzeczpospolitej” koncern. 

Antypody, to drugi co popularności kierunek importu węgla do Polski. W 2021 r. sprowadziliśmy z Australii ok. 2 mln ton. Dla porównania z Rosji było to 8,3 mln ton. Popularność węgla australijskiego rośnie, albowiem jeszcze w 2020 r. import surowca z tego kierunku stanowi ok. ponad 1 mln ton. 

Przypomnijmy, że w weekend rząd w Canberze zdecydował, że przekaże Ukrainie co najmniej 70 000 ton węgla energetycznego, aby zaspokoić jej potrzeby energetyczne. W ciągu ostatnich kilku tygodni australijscy producenci węgla byli zasypywani pytania o możliwość do zwiększenia dostaw od firm z Ukrainy i innych krajów, takich jak Polska, które dotychczas były uzależnione od dostaw z Rosji.

– Koncern Whitehaven Coal zorganizował transport, a rząd w Canberrze współpracuje z firmą oraz rządami Ukrainy i Polski w celu dostarczenia węgla w najbliższym możliwym terminie –  czytamy w oświadczeniu spółki.